04 09 2018

Podkowa chce płacić mniej za wodę i ścieki. Wody Polskie mówią: nie

04.09.2018, godz.: 15:31
Podkowa chce płacić mniej za wodę i ścieki. Wody Polskie mówią: nie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

W najbliższy czwartek burmistrz Podkowy Leśnej spotka się z mieszkańcami i można się spodziewać wysokiej temperatury tego spotkania. Będzie bowiem o istotnych podwyżkach za wodę i ścieki nałożone przez państwową spółkę Wody Polskie.

Miasto ogród na podwyżki zgodzić się nie chce, jednak kolejne odwołania kierowane do państwowej spółki wodnej nie przynoszą rezultatu.

Do 31 grudnia zeszłego roku stawki opłat za wodę i ścieki ustalały Rady Gmin. Jednak obecny ustawodawca pod koniec zeszłego roku przyjął mocno kontrowersyjną i szeroko krytykowaną ustawę o powołaniu do życia centralnego regulatora cen –„ Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie”. Zdaniem ustawodawcy „interesy klientów – czyli mieszkańców miały być lepiej chronione, bo w końcu ktoś będzie czuwał nad wysokością opłat za wodę i ścieki.” Spółki wodociągowe jak i gminy, które takich spółek nie posiadają –  co ma miejsce w Podkowie Leśnej, musiały do 12 marca złożyć do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wnioski taryfowe. Taryfy mają być ustalane na okres trzech lat, a nie rokrocznie jak do końca 2017 r. – wyjaśnia na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

– 9 marca Miasto Podkowa Leśna złożyło wniosek, załączając wymagane sprawozdania finansowe za 3 lata wstecz, wypełnione tabele np. dotyczące alokacji niezbędnych przychodów, współczynników alokacji czy analizy ekonomiczne związane z korzystaniem z wód lub dotyczące skutków finansowych zmian cen i stawek. Jednak nie zawnioskowaliśmy o taryfę zgodną z wyliczeniami tylko o niższą, tożsamą z taryfą przyjętą uchwałą Rady Miasta Podkowa Leśna w grudniu 2017 r., którą uchylił wojewoda mazowiecki – dodaje.

Miasto ogród uzasadniało prośbę o niższą taryfę faktem, iż „wyliczone na podstawie tabel A-I stawki taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Miasta Podkowa Leśna, na podstawie których wpływy pokrywają wszystkie koszty, są zbyt wysokie, aby mogły zostać przyjęte przez mieszkańców i wprowadzone w życie, ponieważ stanowiłyby nadmierne obciążenie odbiorców i wzbudziłyby ogromny sprzeciw społeczny”. Magistrat zapewniał jednocześnie, że przy obecnie uszczelnionym systemie opłat za wodę i ścieki oraz dzięki zainstalowaniu zdalnego opomiarowania wskazującego rzeczywiste zużycie wody, opłaty będą zbilansowane.

Odwołanie miasta ogrodu zostało odrzucone dwukrotnie, a to oznacza, że Podkowa będzie musiała płacić wyższe stawki zaordynowane przez Wody Polskie. Choć włodarze zapowiadają dalszą walkę o swoje.

Woda

 

zł za 1 m³

Ścieki

 

zł za 1 m³

Opłata miesięczna

abonamentowa

Taryfy zatwierdzone przez centralnego regulatora PGW Wody Polskie grupa 1* 4,63 10,26 9,56
grupa 2* 4,91 10,26 9,80
Taryfy proponowane przez Miasto Podkowa Leśna we wniosku z 9 marca 2018 r. grupa 1 2,72 7,86 13,26
grupa 2 4,08 11,79 13,26
Taryfy uchwalone w grudniu 2017 przez Radę Miasta Podkowa Leśna 2,72 7,86 13,26
Taryfy dotychczas obowiązujące (do 27.08.18)

 

2,38 8,09

Podjąłem decyzję o odwołaniu się od ustalonych przez Wody Polskie taryf, a w przypadku ponownego nieuwzględnienia argumentacji miasta, o przekonaniu Rady Miasta Podkowa Leśna do podjęcia uchwały wprowadzającej dopłaty do 1 m ³ wody i ścieków do poziomu przyjętego w uchylonej przez Wojewodę Mazowieckiego uchwale Rady Miasta z grudnia 2017 r. Czy uchwała nie zostanie uchylona przez Wojewodę oraz Regionalną Izbę Obrachunkową? – pytanie pozostaje otwarte.

Spotkanie z burmistrzem odbędzie się 6 września o godzinie 18.30 w Pałacyku Kasyno.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi