14 09 2018

Piknik historyczny już w sobotę

14.09.2018, godz.: 19:17
Piknik historyczny już w sobotę

W sobotę odbędzie się doroczny Rodzinny Piknik Historyczny na Górach Szwedzkich w Grodzisku. Przy okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, te właśnie wydarzenia muszą być tematem przewodnim pikniku.

Podczas pikniku poznasz formacje wojskowe z czasów I wojny światowej, zobaczysz jak Polacy bili się o swoją wolność, wejdziesz do obozu żołnierskiego, wstąpisz jako ochotnik do Legionów, spróbujesz wojskowego życia i żołnierskiej strawy, weźmiesz udział w grze plenerowej śladami Józefa Piłsudskiego i wybijesz dla siebie okolicznościową monetę oraz skonstruujesz „armatę bez prochu”.

W programie znalazły się: występ ułanów 1 Pułku Szwoleżerów w mundurach z 1917 r., inscenizacja rozbrajania okupantów; pokazy rekonstruktorów historycznych w strojach wojsk walczących w czasie I wojny światowej przedstawiających Polaków w służbie na wszystkich frontach; rekonstrukcja obozu żołnierskiego i lazaretu; historyczna gra plenerowa; warsztaty rękodzielnicze; stanowiska rzemieślników; zabawy dla najmłodszych; kuchnia polowa – żołnierska grochówka z kotła; koncert pieśni patriotycznych i pokaz narodowych tańców; spektakl teatru ognia.

– Przez cały czas trwania pikniku dostępne będą stoiska rekonstruktorów historycznych i rzemieślników oraz naszych partnerów: Związku Dużych Rodzin 3 plus i Grodziskiego Klubu Szermierczego, a także punkt gastronomiczny – mówią organizatorzy z Willi Radogoszcz.
– Ciesz się z nami z odzyskanej ojczyzny, sprawdź, jak żyła, pracowała i bawiła się II Rzeczpospolita. Pokazy piechoty i kawalerii, dawne rzemiosła, kuchnia historyczna, zabawy dla najmłodszych, koncert pieśni patriotycznych i pokaz narodowych tańców oraz spektakl teatru ognia. To wszystko i wiele innych atrakcji będzie czekać w sobotę 15 września Grodzisku Maz. na łące u wylotu ulicy Ordona. Zaczynamy o godz. 15.00 – zachęcają.

Jak dotrzeć na piknik?
Terenem pikniku jest łąka u wylotu ul. Ordona znajdująca się w północnej części Grodziska Maz. To historyczne miejsce leżące u podnóża tzw. Gór Szwedzkich, czyli zachowanych śladów średniowiecznego grodu – dawnej kolebki miasta. Samochodem dotrzecie – jadąc drogą 579 w kierunku Błonia
– Autobusem miejskim – bezpłatna linia autobusowa (przystanek początkowy: kładka PKP przy ul. Traugutta, przystanek końcowa Szkoła Podst. nr 4 (ul. Poniatowskiego)
– Rowerem miejskim – stacja Grodziskiego Roweru Miejskiego na terenie Szkoły Podst. nr 4 (ul. Zielony Rynek)

Piknik z zegarkiem w ręku, czyli co robić z czasem?
godz. 15.00 rozpoczęcie pikniku
godz. 15.15-16.00 pokazy kawaleryjskie
godz. 16.00-17.00 występy rekonstruktorów (formacje wojskowe)
godz. 17.00 pokaz polskich tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” AWF im. J. Piłsudskiego w Warszawie
godz. 18.00 inscenizacja wydarzeń z 11 listopada 1918 r.
godz. 19.00 koncert utworów patriotycznych
godz. 20.00 spektakl Teatru Ognia „Bohema”

Patronem medialnym imprezy jest portal GrodziskNews.pl

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi