20 05 2015

PESA: EN95 przekażemy pod koniec lipca

20.05.2015, godz.: 09:52
PESA: EN95 przekażemy pod koniec lipca
fot. Piotr Antos

Przedłuża się naprawa pociągu EN95 Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jak się dowiedzieliśmy u wykonawcy modernizacji, skład powinien wrócić na tory w ostatnim tygodniu lipca.

Pierwotnie pociąg miał wrócić z naprawy rewizyjnej oraz modernizacji 27września 2014 r. Jednak wykonawca (będący jednocześnie producentem pociągu) natknął się na spore problemy i prace znacznie się przeciągnęły. Podawane były kolejne terminy, które po jakimś czasie były przesuwane.   Naprawa trwa już ponad rok i końca nie widać. Jak PESA tłumaczyła przesunięcia? – Największym wyzwaniem jest przejście na napięcie 3000V. Dobór właściwych urządzeń elektrycznych i umiejscowienie ich na dachu jednostki wymaga, ze względów bezpieczeństwa, ponownego przeliczenia wytrzymałości konstrukcji oraz skrajni. Nowe urządzenia z uwagi na swoje gabaryty zwiększają wymiary skrajni pojazdu względem skrajni z 2004 roku, czyli tej w oparciu o którą pojazd był wybudowany. Skończyliśmy już obliczenia i czekamy na dostawę (przesuwającą się w terminie, na co nie mamy wpływu) urządzeń pozwalających przystosować pojazd do napięcia 3000V. Jesteśmy cały czas w kontakcie z WKD i szacujemy, że w maju 2015 r. przekażemy pojazd ponownie do eksploatacji – mówił nam w lutym Michał Żurowski, rzecznik prasowy PESY Bydgoszcz.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o kolejnym przesunięciu terminu. Rzecznik prasowy WKD Krzysztof Kulesza poinformował nas, że skład w maju do Grodziska nie przyjedzie. Być może stanie się to w czerwcu bądź lipcu. Choć wystosowaliśmy pytanie do wykonawcy naprawy rewizyjnej, odpowiedzi długo nie otrzymywaliśmy. W końcu jednak udało się uzyskać odpowiedź. Jaką? – „Pojazd EN95 13WE znajduje się jeszcze w firmie PESA. Zgodnie z podpisaną umową jest wykonywana naprawa okresowa elektrycznego zespołu trakcyjnego wraz z modernizacją. To najpoważniejszy zakres modernizacji tej jednostki od dnia przekazania do eksploatacji. Pojawiły się przesunięcia w terminie dostawy urządzeń. Jesteśmy cały czas w kontakcie z naszym Klientem WKD i szacujemy przekazać pojazd do eksploatacji w 31 tygodniu 2015 roku” – napisał nam nam Michał Żurowski.

Według rzecznika PESY największym problemem od kilku miesięcy są więc dostawy urządzeń do pociągu EN95. Czy „dotrą” one do Bydgoszczy w takim terminie, aby pociąg mógł trafić do Grodziska w połowie wakacji?

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “PESA: EN95 przekażemy pod koniec lipca”

  1. Aigel123 pisze:

    Skąd oni te urządzenia biorą, że tak długo jadą? Z Marsa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
(-1579412242000)