09 01 2019

Pamiętajmy o odśnieżaniu chodników

09.01.2019, godz.: 07:54
Pamiętajmy o odśnieżaniu chodników
Fot. GrodziskNews.pl

Ostatnio spadło trochę więcej śniegu, ten zalega na wielu chodnikach, jest ślisko i o wypadek nie trudno. Grodziscy strażnicy miejscy przypominają o obowiązku ich odśnieżania.

Podstawą prawną, z której wynika obowiązek odśnieżania jest ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art.5 ust.1 pkt.4 ustawy brzmi „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”. Za niewywiązanie się z tego obowiązku strażnicy mogą ukarać mieszkańca mandatem.

Strażnicy informują, że właściciel ma obowiązek usuwać z chodnika przed domem zanieczyszczenia, śmieci, a także błoto, śnieg i lód. – Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno ci zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi – mówią strażnicy.

Funkcjonariusze grodziskiej straży miejskiej przypominają o posypywaniu chodników solą z piaskiem, a także o zwisających z dachów sopli lodu, które mogą stanowić zagrożenie.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi