09 01 2019

Pamiętajmy o odśnieżaniu chodników

09.01.2019, godz.: 07:54
Pamiętajmy o odśnieżaniu chodników
Fot. GrodziskNews.pl

Ostatnio spadło trochę więcej śniegu, ten zalega na wielu chodnikach, jest ślisko i o wypadek nie trudno. Grodziscy strażnicy miejscy przypominają o obowiązku ich odśnieżania.

Podstawą prawną, z której wynika obowiązek odśnieżania jest ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art.5 ust.1 pkt.4 ustawy brzmi „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”. Za niewywiązanie się z tego obowiązku strażnicy mogą ukarać mieszkańca mandatem.

Strażnicy informują, że właściciel ma obowiązek usuwać z chodnika przed domem zanieczyszczenia, śmieci, a także błoto, śnieg i lód. – Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno ci zgarniać śniegu na jezdnię. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi – mówią strażnicy.

Funkcjonariusze grodziskiej straży miejskiej przypominają o posypywaniu chodników solą z piaskiem, a także o zwisających z dachów sopli lodu, które mogą stanowić zagrożenie.

Dodaj Komentarz

  • Stefan

    Z zapisu tego wynika zatem, ze jeśli chodnik oddzielony jest od ogrodzenia nieruchomości wąskim pasem zieleni (ziemi) nawet kilkucentymetrowej szerokości, to obowiązek odśniezania nalezy do kogoś innego niz właściciela posesji – czy dobrze zinterpretowałem podany zapis? (…) „przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną BEZPOŚREDNIO przy granicy nieruchomości” (…)

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi