02 12 2017

Pamiętajmy o bezdomnych w zimne dni i noce

02.12.2017, godz.: 18:27
Pamiętajmy o bezdomnych w zimne dni i noce
Fot. Policja.pl

Na dworze zaczynają panować coraz niższe temperatury, a zdaniem synoptyków ta tendencja się utrzyma. Taki stan rzeczy jest szczególnie niebezpieczny dla  osób bezdomnych i potrzebujących pomocy. Policjanci apelują, aby zwracać na to uwagę. Nasza reakcja może bowiem uratować komuś życie.

Każdego roku, w naszym kraju odnotowywane są przypadki śmierci osób bezdomnych i samotnych. Ich przyczyną jest najczęściej wyziębienie organizmu związane z niskimi temperaturami.

Służby patrolowe policji i straży miejskiej prowadzą w okresie zimowym wzmożone działania, aby zapobiegać zamarznięciom i wyziębieniom, jednak niezwykle ważne są informacje od mieszkańców. Policja współpracuje z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami oraz ośrodkami działającymi na rzecz pomocy bezdomnym. W minionych latach bywało i tak, że bezdomni znajdowali nocleg w komendach policji, gdzie mogły bezpiecznie spędzić noc.

Jeden telefon może ocalić ludzkie życie. Widząc osobę śpiącą na przystanku komunikacji miejskiej, parkowej ławce lub w altanie śmietnikowej – sięgnij po telefon i wybierz numer 112, 997 lub 986.

Na wychłodzenie organizmu narażone są również osoby starsze samotne lub takie, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. – Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego można również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej – podkreślają policjanci.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi