03 02 2018

Palisz śmieci? Licz się z surową karą

03.02.2018, godz.: 13:04
Palisz śmieci? Licz się z surową karą
Fot. grodzisk.pl

Każdego roku w sezonie zimowym zdecydowanie narasta problem spalania śmieci w przydomowych kotłowniach, mimo surowego zakazu. Straż miejska przypomina, iż właściciele przyłapani na łamaniu tego przepisu mogą trafić do więzienia na miesiąc lub dostać karę nawet 5 tys. zł grzywny.

W naszym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. Chodzi tu głównie o materiały takie jak m.in. zużyte opony, plastiki, przedmioty z gumy, a także opakowania po farbach czy lakierach, które pod wpływem bardzo wysokiej temperatury wydzielają toksyny niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zwykle spalaniu takich przedmiotów towarzyszą bardzo nieprzyjemne zapachy i czasem również gęsty, „gryzący” dym.

. Wiele osób mimo wszystko pali śmieci, by nie wydawać  pieniędzy na właściwy opał. Mieszkańcy łamiący przepisy powinni mieć się jednak na baczności, gdyż informacje o surowych karach nie są jedynie „straszakiem” – Jeśli strażnicy widzą podstawy do podjęcia interwencji, wchodzą na teren nieruchomości. Warto podkreślić, że każdy funkcjonariusz, który dokonuje kontroli, posiada imienne upoważnienie burmistrza miasta w zakresie ochrony środowiska przed odpadami. Jeśli kontrolowany odmówi wpuszczenia strażników, na miejsce wzywana jest policja lub sporządza się pisemne zawiadomienie do prokuratury – podaje grodziska straż miejska. – Funkcjonariusze proszą następnie o wskazanie pomieszczenia, w którym znajduje się piec albo inne urządzenie grzewcze. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, sporządzają dokumentację fotograficzną oraz dwa egzemplarze protokołu. Jeden z nich trafia na komendę straży miejskiej, drugi jest przekazywany właścicielowi albo administratorowi nieruchomości – podkreślają strażnicy.

Jednocześnie należy pamiętać, że za uniemożliwianie lub utrudnianie funkcjonariuszom czynności służbowych grozi do trzech lat więzienia.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi