17 11 2018

Ostrożnie na drodze

17.11.2018, godz.: 18:46
Ostrożnie na drodze
fot. Pixabay

Nocą temperatura spada już poniżej zera, a poranne przymrozki sprawiają, że na drogach powstaje gołoledź. Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i przypominają o zasadach  bezpiecznego jesienno-zimowego korzystania z dróg.

Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu  nawet na ich przetarcie. – Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia – podkreślają policjanci i przypominają również by korzystać ze świateł przeciwmgłowych przy ograniczonej widoczności.

– Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”) – przypomina grodziska komenda.

O tym, aby być widoczny w jesiennej szarówce muszą zadbać również piesi i rowerzyści. Piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie – zaznaczają policjanci.

1

Dodaj Komentarz

  • Kierowca autokaru

    Bez jaj…. wracalem z berlina z grupa….. uniemca na plusie im blizej lodzi zewneczna byla nawet minus 5…. musialem zjechac na przedmiescia lodzi na barierkach 2 autka … moze a raczej napewno lodu nie bylo ale jakis szron napewno bo systemy w autokarze przy 25kmh sie zaswiecily…. po drodze – 2 3 4 w wawie o 1.30 -2. Wiem ze wiekszosc to i tak zleje cieplym moczem…. zaczal sie najgorszy z mozliwych okresow na drogach…. niby sucho a pod wiaduktami na lukach w laskach na prostych moze byc mega niemila niespodzianka…. uwazajcie na siebie na innych…. spedzmy zblizajace sie swieta w gronie tych ktorych kochamy… nie zrobmy im przykrej niespodzianki…. 10 20 30 minut pozniej przytulic zone dzieci zjesc kolacje to nie koniec swiata… a ile wiecej radosci…. nie tlumaczcie sie swojemu rozumowi ze macie zimowki….. wy macie ktos nie …..

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi