31 03 2018

Okręgi wyborcze po nowemu w kolejnej gminie

31.03.2018, godz.: 18:40
Okręgi wyborcze po nowemu w kolejnej gminie
fot. GrodziskNews

Jaktorów to kolejna gmina po Grodzisku Mazowieckim, która przyjęła uchwałę w sprawie nowego podziału na stałe okręgi wyborcze, które będą obowiązywać już podczas najbliższych wyborów samorządowych zaplanowanych jesienią 2018 r.

Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, rady gmin zobowiązane są do dokonania podziału gminy na stałe obwody głosowania oraz ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Jaktorowska rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie podziału gminy na stałe okręgi wyborcze i liczbę radnych wybieranych z każdego okręgu. Zgodnie z jej zapisami całą gminę podzielono na 15 okręgów wyborczych oraz ustalono ich granice. Szczegółowe informacje zawiera załącznik do uchwały dostępny tutaj.

Liczba mieszkańców na dzień 31 grudnia 2017 r. wynosi 11 886 osób. Liczba radnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 17 ustawy o samorządzie gminnym w gminach do 20 tys. mieszkańców wynosi 15 radnych. Norma przedstawicielska dla naszej gminy (liczba mieszkańców podzielona przez liczbę wybieranych radnych) wynosi 792 osoby na 1 mandat – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Całość dostępna tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi