06 08 2019

Odnowa oblicza pałacu w toku

06.08.2019, godz.: 10:00
Odnowa oblicza pałacu w toku
fot. Urząd Gminy Brwinów

W Brwinowie sąsiadującym z naszym powiatem trwa tzw. rewaloryzacja pałacu w parku miejskim. Po zakończeniu prac odnowieniowych obiekt ma pełnić funkcję m.in. ośrodka kultury.

Kiedy w ubiegłym roku pojawiły się kłopoty z należytym wykonywaniem obowiązków przez konsorcjum, które rozpoczęło remont pałacu, gmina Brwinów odstąpiła od umowy, a następnie drogą przetargów rozpoczęła poszukiwania kolejnego wykonawcy. W międzyczasie trzeba było wydłużyć termin wykorzystania dotacji ze środków unijnych. W tym roku wyłoniono nowego wykonawcę – firma Vera Artis z Lublina rozpoczęła już prace i ma je zakończyć w czerwcu 2020 roku.

– Do tej pory wykonano już większość prac rozbiórkowych. Portal i wykusz od zachodniej strony wraz z tarasem będą odbudowane, ale już na stałe został zlikwidowany łącznik prowadzący do dawnej auli wykładowej SGGW oraz komin dobudowany do pałacu od strony północnej. Nad wszystkim czuwa Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, z którym uzgadniane są wszystkie etapy prac. Wykonawca wykonał już izolację poziomą i pionową fundamentów, oczyszczono i odgrzybiono ściany i strop na poziomie piwnicy, trwają prace związane z naprawą tynków elewacyjnych . W sierpniu planowane jest rozpoczęcie prac konstrukcyjnych w zakresie wymiany więźby dachowej i wzmocnienia stropów – wyliczają urzędnicy.

– Budynek z jednej strony ma stać się nowoczesnym i funkcjonalnym ośrodkiem kultury, z drugiej strony jednak nie mniej ważne jest zachowanie substancji zabytkowej. Prowadzone prace pozwalają na odkrycie pierwotnych założeń architektonicznych. Wiadomo, że przebudowana zostanie wewnętrzna klatka schodowa oraz południowa elewacja, a z kolei obecnie zdemontowane schody z czerwonego piaskowca prowadzące od zewnątrz do głównych drzwi zostaną poddane renowacji i powrócą na swoje miejsce – dodają.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
(-1579416543000)