30 05 2018

Od dziś wzmożone kontrole na drogach

30.05.2018, godz.: 11:19
Od dziś wzmożone kontrole na drogach
fot. Policja

W związku ze świętem Bożego Ciała przed nami kolejny długi weekend. W tym czasie jak zwykle wzmożone działania kontrolne prowadzić będą policjanci na terenie całego powiatu grodziskiego.

– W czasie czerwcowego weekendu na powiatowych drogach pojawią się dodatkowe patrole, fotoradary i ręczne mierniki prędkości. Policjanci kontrolować będą główne ciągi komunikacyjne, wzmożone kontrole przeprowadzane będą na trasach wlotowych i wylotowych z naszych miast. Funkcjonariusze ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy – poinformowała grodziska komenda.

– Nawet mała dawka alkoholu osłabia koncentrację i spowalnia nasze odruchy. Nic na swoje usprawiedliwienie nie mają osoby, które po „kieliszku” decydują się prowadzić auto. Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni. Na ulicach nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta. Pasy zostały stworzone po to, aby życie ratować, a nie, by je utrudniać. Zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie – jest to naukowo poświadczony fakt – argumentują policjanci.

Funkcjonariusze apelują jednocześnie, abyśmy na czas weekendowej nieobecności zadbali o bezpieczeństwo domu lub mieszkania. – Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. W innym terminie my możemy odwdzięczyć się tym samym – wyjaśniają policjanci.

Bądźmy ostrożni także podczas sklepowych wizyt. Wiele osób wykorzystuje bowiem ten czas, aby zrobić większe zakupy, a to okazja dla złodziei. W zakupowej gorączce często bowm zapominamy o bezpieczny przechowywaniu pieniędzy i dokumentów. – Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą. Łupem złodziei kieszonkowych nie padają tylko drobne przedmioty, ale czasami także samochody. Policjanci szacują, że ich łupem mogło paść nawet kilkaset pojazdów. Kradzież auta często jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową kluczyków, słabo zabezpieczonych przez właściciela – podkreślają policjanci.

To nie koniec wskazówek. – Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że czas wolny od zajęć szkolnych niesie ze sobą wiele zagrożeń dla dzieci i młodzieży. W tym czasie policjanci odnotowują często incydenty związane z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu, czy zażywaniem narkotyków przez osoby nieletnie. Brak reakcji osób dorosłych (znanych i zupełnie obcych dla dziecka) na te zachowania powoduje, że młodzi ludzie odbierają to jako przyzwolenie na łamanie prawa i robią to coraz odważniej i częściej. Ze szczególnym apelem o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom zwracamy się do rodziców i opiekunów – zaznaczają funkcjonariusze.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi