24 02 2015

Nowy system, czyli przyjazne urzędy?

24.02.2015, godz.: 21:16
Nowy system, czyli przyjazne urzędy?
fot. GrodziskNews

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest przekonane, że tak właśnie będzie. Wszystko dzięki Systemowi Rejestrów Państwowych. To nowy zintegrowany układ informatyczny, który połączy rejestry kluczowe z punktu widzenia naszego kraju.

Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł załatwić wiele spraw w dowolnym magistracie na terenie całej Polski, a nie jak to najczęściej do tej pory bywało – tylko w gminie, w której jest zameldowany. Wynika to z tego, iż każdy samorząd pracuje na osobnych systemach. Urzędnicy mają zatem dostęp tylko do danych dotyczących ich mieszkańców. Co więcej, informacje wprowadzane w systemach lokalnych trafiają do centralnego zbioru PESEL po kilku, a nawet kilkunastu dniach. Inne instytucje uprawnione do dostępu do tych informacji (np. ZUS czy NFZ na potrzeby ubezpieczenia zdrowotnego) otrzymują je z jeszcze większym opóźnieniem, stąd częste problemy nieaktualności naszych danych w ich systemach.

Po 1 marca, kiedy to zacznie działać System Rejestrów Państwowych, przepływ informacji i co za tym idzie, funkcjonowanie urzędów mają być znacznie sprawniejsze. Dzięki SRP sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. adres naszego zameldowania nie będzie decydował o właściwości urzędu. Większość spraw załatwimy w każdej gminie, ponieważ urzędnik znajdzie nasze dane w systemie i wyda nam np. akt urodzenia.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi