12 10 2017

Nowe pociągi dla Kolei Mazowieckich od Stadlera

12.10.2017, godz.: 09:07
Nowe pociągi dla Kolei Mazowieckich od Stadlera
Fot. Piotr Antos

Koleje Mazowieckie rozstrzygnęły przetarg na dostawę 71 nowych pociągów. Za, bagatela, 2,2 mld zł składy dostarczy firma Stadler.

Przewoźnik chce kupić 61 pięcioczłonowych i 10 dwuczłonowych składów. 12 z tych pięcioczłonowych pociągów ma docelowo obsługiwać linię skierniewicką. Każdy pojazd ma mieć m.in. jednoprzestrzenne wnętrza wagonów, rozwijać prędkość co najmniej do 160 km/h, klimatyzację, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, Wi-Fi, interkom (umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej). Składy te mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Chrapkę na ten lukratywny kontrakt miały trzy firmy. Najwięcej zażyczył sobie nowosądecki Newag, bo 2,7 mld zł. Stadler z Siedlec zaproponował 2,2 mld zł, a najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm PESA i ZNTK – 2,17 mld zł. Oferty były oceniane według 15 kryteriów. Najwięcej punktów (99) otrzymał Stadler, konsorcjum PESY i ZNTK – 88, a Naweg 79. – Wszystkie trzy złożone oferty były interesujące i za nie dziękuję. Niestety, mogliśmy wybrać tylko jedną i najkorzystniejszą dla Kolei Mazowieckich propozycję, według ściśle określonych kryteriów, a tę złożyła firma Stadler. Gratulacje. Liczymy na rychłe podpisanie umowy z wybranym dostawcą elektrycznych zespołów trakcyjnych i czekamy na dostarczenie pierwszych pojazdów pod koniec 2018 roku – powiedział Czesław Sulima, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Pierwszych sześć pięcioczłonowych pojazdów trafi pod „szopę” Kolei Mazowieckich w przyszłym roku. W 2019 r. ma być gotowych 10 składów dwuczłonowych, a pozostałe pociągi mają trafić do przewoźnika w latach 2019 – 2022.

Był to największy przetarg w historii Kolei Mazowieckich.

Przypomnijmy, że przewoźnik ma w swoim taborze 10 składów od Stadlera, są to pojazdy ER75 FLIRT, pozytywnie oceniane przez podróżnych.

11

Dodaj Komentarz

 • Krzysztof Bravik

  Dobrze że nie wybrali szrotów z Pesy

  • Binks

   Sam jesteś szrot

   • adamos

    Bravik to juz nawet nie szrot to cos jest puste jak bebenek haha.

    • Krzysztof Bravik

     Dobre adamos, dobre. Rozwalasz. Szacun jeszcze parę lat i inteligencją dorównasz kurom. Powodzenia.

 • rbartnicki

  Powinni wybrać polską firmę, a tak kasa trafi do Szwajcarów. Szroty z Pesy? Bez przesady, zresztą kiedyś koreańskie auta Hyundai czy Kia uważane były kiepskie i tandetne podobnie jak produkty Samsunga czy LG, a teraz jaką mają pozycję na świecie? Pesa coraz lepsze pociągi, ale jak widać wszędzie starają się popierać krajowe produkty, ale nie w Polsce.

  • Krzysztof Bravik

   Jak Włosi wybrali ofertę Newagu to ok . Jak my bierzemy ofertę Szwajcarów to be, choć pociągi będą produkowane w Polsce. Co do jakości produktów z Pesy – przypominam lokomotywy Gama, przypominam historię EN95 z WKD, jakość i niezawodność EN97 z tejże samej WKD, niedopracowanie i zawodność Dart – ów z IC i SunDeck – ów z Kolei Mazowieckich. A już końcówka 2015 roku w wykonaniu PESY to śmiech na sali.

   • adamos

    Oooo jaktorowiak znow przeklepal cale google w pozyskaniu info … ty to stary jestes dobry kot
    Wiesz wszystko:) jakie samoloty ile pala jak sa glosne ect wiesz perfekcyjnie wszystko na temat taboru kolejowego co kto i jak kupowal co sie psuje a co nie a symbolami sypiesz jak ekspert… ekspert ktory na pamiec zna daty kiedy zdechl ostatni tur gdzie i o ktorej godzinie haha jestes ekspertem wypadkow komunikacyjnych a takze inzynierem od budowy drog obiektow publicznych tuneli ect. Ja sie dziwie ze ty nie rozwalasz wszystkich teleturnieji. Jestes „miszczem” naprawde brak slów. Kiedys czytalem co piszesz ze zdziwieniem jaki kretyn to pisze… teraz czytam bo mam taka polewke z ciebie ze nawet juz mi ciebie nie zal.

    • Krzysztof Bravik

     A co do Jaktorowa …osada jak każda inna. Nie to co metropolia Grodzisk Mazowiecki, gdzie nawet autobusy „komunikacji miejskiej” maja pętle jak nie w zbożu to w ziemniakach. Metropolia która nie ma porządnej knajpy czy kawiarni, a wieczorem życie w niej zamiera. Niby 30 km od stolicy, a zadupie.

    • Krzysztof Bravik

     Zapraszał ktoś do dyskusji? To pal zelówki bo temat cię przerasta. Wiedzy zero , wykształcenia zero i obycia również zero. Już ci raz pisałem cienki frajerze, że nie wiesz skąd pochodzę i gdzie mieszkam.
     To ty koci mózgu komentujesz wszystkie tematy, choć wiedzy masz tyle co kot napłakał . Urodziłeś się prostaczkiem , jesteś prostaczkiem i takim też prostaczkiem zejdziesz z tego świata.

 • kacper

  Dobrze że wygrał stadler, flirty są bardzo dobre.

 • adamos

  KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY ZE WZGLĘDU NA NARUSZENIE REGULAMINU.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi