25 06 2018

Niewiele propozycji do budżetu obywatelskiego

25.06.2018, godz.: 17:01
Niewiele propozycji do budżetu obywatelskiego
fot. GrodziskNews

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Podkowie Leśnej – delikatnie mówiąc – nie obrodziła w propozycje inwestycji ze strony mieszkańców. – Zgłoszono trzy projekty, z czego jeden odpada ze względów formalnych, a dwa są dyskusyjne – mówi nam burmistrz Artur Tusiński.

Budżet partycypacyjny to mechanizm, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub gminnego. Ostatnio coraz więcej samorządów decyduje się na podobne rozwiązanie. Jego wprowadzenie nie jest prawnie skomplikowane i zależy głównie od chęci lokalnych władz. Toteż funkcjonuje nie tylko w Podkowie, lecz także w Milanówku.

Pod koniec kwietnia Podkowa rozpoczęła nabór propozycji inwestycyjnych w ramach trzeciej odsłony budżetu. Podobnie jak poprzednio do wydania będzie 100 tys. zł, za które powstaną przynajmniej dwie inwestycje najbardziej popularne wśród podkowian. Okazuje się jednak, że wpłynęły raptem trzy propozycje. – Przy czym jeden z pomysłów w ogóle odpada, ponieważ dotyczy publikowania wydawnictw książkowych, a tego w ramach budżetu robić nie możemy – wyjaśnia Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

W grze pozostają zatem dwa projekty, ale zdaniem włodarza, ich realizacja nie jest oczywista. – Musimy się nad nim zastanowić, ponieważ jedna sugestia dotyczy dodatkowych koszów na śmieci, a te będziemy mieli jeszcze z poprzedniej tury i je zainstalujemy, toteż trzeba pomyśleć, czy aby na pewno są potrzebne. Drugi projekt dotyczy z kolei stacji wypożyczania jednośladów, ale z przyczepką rowerową. W zakresie zaproponowanym przez wnioskodawcę zadanie nie mieści się nam w budżecie, dlatego będziemy musieli się spotkać i przeanalizować sprawę – zaznacza Tusiński.

Włodarz twierdzi, że idea budżetu obywatelskiego nie do końca się sprawdza. – Liczba zgłoszonych projektów w tym roku mówi sama za siebie. Budżet partycypacyjny wymaga od mieszkańców jednak sporo zaangażowania, a u nas wiele spraw załatwiamy od ręki – mówi burmistrz. – Może trzeba będzie zorganizować spotkanie z mieszkańcami i przedyskutować zasadność budżetu obywatelskiego w naszym mieście – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi