03 01 2018

Nie tylko lotniskiem Baranów żyje. Gmina ma budżet na 2018 rok

03.01.2018, godz.: 11:05
Nie tylko lotniskiem Baranów żyje. Gmina ma budżet na 2018 rok
fot. Pixabay

O Baranowie w ostatnich miesiącach głośno przede wszystkim ze względu na Centralny Port Komunikacyjny. Dla mieszkańców gminy ważna jest jednak teraźniejszość i to, jakich inwestycji mogą się spodziewać w rozpoczętym właśnie roku budżetowym. To już wiadomo, bo radni uchwalili plan finansowy dla Baranowa.

Planowane dochody gminy wyniosą nieco ponad 22,8 mln zł, podczas gdy wydatki ustalono na poziomie przeszło 23,6 mln zł. Oznacza to zarazem, że deficyt budżetowy powinien zamknąć się w kwocie przeszło 750 tys. zł. a pokryty zostanie z kredytu zaciągniętego na rynku krajowym.

Tyle, jeśli idzie o ogólne wskaźniki. Tym co, z pewnością zainteresuje mieszkańców, jest kwota zaplanowana na różnego rodzaju inwestycje. Na te Baranów zamierza wydać nieco ponad dwa miliony złotych.

Zdecydowaną większość tej puli gmina przeznaczy na drogi. Milion przekaże w formie pomocy finansowej dla starostwa na gruntowną przebudowę ul. Królewskiej w Kaskach, która jest drogą powiatową. Kolejnych ponad 480 tysięcy pochłonie szereg zadań związanych z drogami gminnymi. 200 tys. zł gmina chce zabezpieczyć na wymianę nakładki asfaltowej na ul. Akacjowej oraz Kościelnej. Kilka pomniejszych inwestycji to m.in. poszerzenie pasa drogowego w ul. Błońskiej w Bronisławowie, przebudowa drogi w Stanisławowie wraz z wymianą nakładki asfaltowej, analogiczna inwestycja w Żabach.

Pozostałe pół miliona przeznaczone na inwestycje zostało rozdzielone pomiędzy różne zadania. 200 tys. zł gmina zamierza zabezpieczyć na budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Drybus. 100 tysięcy pochłonie dalsza rozbudowa Szkoły Podstawowej w Bożej Woli, zaś 50 tysięcy gmina powinna zabezpieczyć na adaptację poddasza budynku szkoły w Golach – tak, by w przyszłości pełniło funkcję miejsca integracji i aktywizacji mieszkańców.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi