28 11 2018

„Nie nowotworom u dzieci”. Zaproś ambulans do siebie

28.11.2018, godz.: 19:15
„Nie nowotworom u dzieci”. Zaproś ambulans do siebie
fot. Fundacja Ronalda McDonalda

W miniony weekend w Grodzisku po raz pierwszy, a wcześniej w Milanówku po raz czwarty. odbyły się badania w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci”. Inicjatywa staje się coraz popularniejsza także w naszym regionie, toteż warto, aby inne gminy poszły tą drogą. Tym bardziej, że koszt zaproszenia ambulansu nie jest duży.

Program badań ultrasonograficznych „NIE nowotworom u dzieci” to zdecydowanie jeden z najmocniejszych punktów działania Fundacji Ronalda McDonalda. Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Asystują im wolontariusze, którzy odpowiadają również za sprawne działanie sekretariatu ambulansu. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Klinika na kołach może dotrzeć do wielu miejsc, gdzie na co dzień nie ma dostępu do tego typu diagnostyki lub jest on ograniczony. Badania wykonywane na pokładzie ambulansu są bardzo atrakcyjne dla rodziców przede wszystkim ze względu na to, że są adresowane do wszystkich dzieci i obejmują więcej obszarów ciała niż badane podczas jednej wizyty.

W Milanówku badania odbyły się już czterokrotnie, a w Grodzisku w tym roku debiutowały prawdopodobnie będą rokrocznie kontynuowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także inne nasze gminy zaprosiły ambulans do siebie.

Zaprosić ambulans do danego miasta czy gminy może wójt, burmistrz, a nawet osoba prywatna. Warunek jest taki, że strona zapraszają ponosi część kosztów badania, stanowiących wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących badania. To koszt około 70 zł brutto od jednego dziecka, ponadto ma zapewnić troje wolontariuszy pomagających podczas badań. W ciągu jednego dnia specjaliści w stanie przebadać nawet 70 dzieci, co oznacza, że koszt jednego dnia działa ambulansu rto koszt raptem ok. 5 tys. zł.

Warto więc włączyć się do akcji i nie zwlekać z zaproszeniem ambulansu do swojej gminy, bowiem wizyty cieszą się wielką popularnością i terminy szybko się wyczerpują.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi