13 09 2017

Nie ma chętnych na miasteczko rowerowe

13.09.2017, godz.: 15:11
Nie ma chętnych na miasteczko rowerowe
Fot. podkowalesna.pl

Milanówek nie może znaleźć wykonawcy „Miasteczka Ruchu Rowerowego”, które ma powstać przy Zespole Szkół Gminnych nr 3. Miasto ogród, podobnie jak wiele innych samorządów ma spory problem ze znalezieniem firm do realizacji zadań.

Milanówek już dwukrotnie zlecił budowę tego miasteczka rowerowego. Niestety w obu przypadkach nie została złożona żadna oferta. Co to oznacza dla inwestycji? – Niestety jest więcej zamówień niż wykonawców i ci mogą sobie wybierać jakie inwestycje chcą realizować, albo stawiają zaporowe ceny. Obecnie rynek jest nie zamawiającego, a wykonawcy i to on dyktuje warunki. Poza tym mamy taką sytuację w kraju, że nie ma ludzi do pracy. Dlatego też z tym zadaniem mamy problem, ale nie składam broni – mówi nam Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka. – Na wrześniowej sesji będę chciała dokonać zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, aby to zadanie rozciągnąć na dwa lata, czyli na ten i następny rok. W październiku natomiast zamierzamy ogłosić kolejny przetarg z tym, że termin realizacji będzie przesunięty z końcówki tego roku na połowę przyszłego. To powinien być atrakcyjny termin na realizację zadania i być może dzięki czemu uda się znaleźć firmę, która się tego podejmie. Chciałabym, aby do przyszłorocznych wakacji miasteczko rowerowe było gotowe – dodaje.

Przypomnijmy jakie zadanie będzie musiał zrealizować ewentualny wykonawca. Najpierw musi zaprojektować, a następnie wybudować miasteczko rowerowe, które będzie wyposażone w zminiaturyzowane jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, jak również oświetlenie i elementy małej architektury. Projekt powinien przewidywać jak największą ilość elementów i sytuacji jakie rowerzyści mogą spotkać na drogach, znajdą się tam m.in. różne modele skrzyżowań, wysepka kanalizująca ruch, przynajmniej jeden próg zwalniający, ścieżki rowerowe, droga jednokierunkowa, sygnalizacja świetlna, przejścia dla pieszych itp.

Obiekt oprócz nauczania poruszania się na drogach publicznych będzie miejscem zdobywania doświadczenia i uprawnień do prowadzenia rowerów oraz motorowerów. Obiekt ten ma być ogólnodostępny i pozwoli np. na doszkalanie się pod opieką rodziców, którzy w bezpiecznych warunkach będą mogli wyjaśnić dziecku, jak poruszać się na drogach publicznych w różnych sytuacjach. Będzie to możliwe również po zmroku, gdyż teren ma być oświetlony,

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi