14 12 2018

Nie daj się złodziejom w trakcie (przed)świątecznej gorączki

14.12.2018, godz.: 19:22
Nie daj się złodziejom w trakcie (przed)świątecznej gorączki
fot. Pixabay

Szał przedświątecznych zakupów, to czas w którym szczególnie uaktywniają się kieszonkowcy. Przez chwilę nieuwagi bądź roztargnienia można stracić portfel, telefon dokumenty, a nawet dane do konta bankowego. Policja apeluje o zachowanie czujności i ostrożności.

Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego jak co roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi, a także przystanki autobusowe i tramwajowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie. Możemy jednak zminimalizować ryzyko okradzenia, bacznie pilnując rzeczy osobistych podczas pobytu w centrach handlowych, targowiskach i środkach komunikacji miejskiej.

Policjanci podkreślają, że ważne jest mieć kontrolę nad tym co dzieje się wokół. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Szczególnie interesującym dla złodziei celem są osoby roztargnione i nietrzeźwe.

Bardzo ważna jest ostrożność przy korzystaniu z bankomatów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z policją.

Policjanci przypominają zatem kilka zasad, które pozwalają znacznie zmniejszyć niebezpieczeństwo kradzieży. Przedstawiamy je poniżej:

– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
– podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
– trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
– nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
– torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;
– unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu;
– portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
– nie trzymaj gotówki w jednym miejscu;
– nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
– nie demonstruj zawartości portfela;
– nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
– podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;
– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
– nie zostawiaj torebki na wieszaku, oparciu krzesła w punktach usługowych.

Pamiętaj o mieszkaniu
Policja apeluje też, aby wyjeżdżając na święta pozostawić mieszkanie pod okiem zaufanego sąsiada, który nigdy nie odmówi pomocy i zauważy, jeśli obcy będą się kręcić wokół naszego domu.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi