03 10 2018

Nasze samorządy w gronie liderów inwestycji

03.10.2018, godz.: 21:00
Nasze samorządy w gronie liderów inwestycji
Fot. Pixabay

Magazyn wspólnota opublikował nowy ranking ujmujący samorządowych liderów inwestycji za lata 2015–2017. Jeśli chodzi o nasz region w owej „trzylatce” najlepiej wypadają Grodzisk Mazowiecki i Podkowa Leśna. Sprawdzamy również, jakie notowania uzyskały pozostałe nasze samorządy.

– Metoda rankingu jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2015–2017). – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

– Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu i miast powiatowych. Ze względów logistycznych nie jesteśmy w stanie badaniem objąć mniejszych miast, ale wiadomo, że dominująca część wydatków realizowanych przez takie spółki koncentruje się w dużych ośrodkach. Te dane opierają się na zaufaniu w prawdziwość i dokładność przekazywanych nam informacji. W tym roku na ankietę odpowiedziały wszystkie miasta wojewódzkie i niemal wszystkie pozostałe miasta na prawach powiatu – czytamy dalej w internetowym wydaniu magazynu „Wspólnota”.

Najlepszy rezultat inwestycyjny za lata 2015–2017 spośród naszych gmin zanotował Grodzisk, któremu dało to 9. miejsce w gronie miast powiatowych (wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca – ponad 961 zł). Podkowa Leśna jest jedenasta w kategorii „Inne miasta” (wydatki per capita – 1444,20 zł). W tej samej klasyfikacji Milanówek uplasował się na 137. miejscu (niecałe 663 zł na inwestycje per capita).

W kategorii gmin wiejskich umieszczono z kolei Żabią Wolę  z 25. wynikiem – 1504,53 zł; Jaktorów z 42. rezultatem – 1334,41 zł oraz Baranów na odległej 1263. pozycji z kwotą wydatków inwestycyjnych per capita na poziomie 304,52 zł.

Dodajmy, że w klasyfikacji powiatów, grodziski znalazł się na 127. miejscu z wynikiem 140,39 zł.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi