12 10 2017

Nasze samorządy awansują w rankingu wydatków na inwestycje

12.10.2017, godz.: 11:32
Nasze samorządy awansują w rankingu wydatków na inwestycje
fot. Pixabay

Samorządy z naszego regionu pną się w górę w rankingu wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tak wynika z najmowego zestawienia magazynu „Wspólnota” uwzględniającego średnie nakłady na inwestycje w latach 2014–2016. Podobnie jak w klasyfikacji za ubiegły rok, także w tym najwyżej z naszych uplasowały się Grodzisk i Podkowa Leśna.

Od kilkunastu lat magazyn „Wspólnota” przygotowuje ranking wydatków inwestycyjnych. Dotychczas przy obliczaniu wskaźników brano pod uwagę inwestycje w infrastrukturę techniczną – na przykład transport – gospodarkę mieszkaniową, gospodarkę komunalną. Przy opracowywaniu najnowszego zestawienia jego twórcy wzięli pod uwagę wszystkie inwestycje samorządowe, a więc także w segmentach: oświatowym, administracyjnym, zdrowotnym, kulturalnym, w zakresie kultury fizycznej i sportu oraz inne, pozostałe. Dane finansowe pochodzą ze sprawozdań budżetowych.

Grodzisk uplasował się na 25. miejscu(poprzednio był 30.) wśród miast powiatowych ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita na poziomie 884 zł. W kategorii „innych miast” Podkowa Leśna zajęła 34. lokatę zanotowała awans o cztery pozycje. Wydatki inwestycyjne na jednego podkowianina wyniosły – 1055,31 zł. Milanówek, będący tej samej grupie samorządów, także  zanotował awans. Przeskoczył ze 136. na 111. miejsce (727,30 zł).

Odrębną kategorię stanowią gminy wiejskie i tu najwyżej z naszych uplasowała się Żabia Wola – była 32. (poprzednio 52. miejsce) z wydatkami inwestycyjnymi per capita na poziomie ponad 1461 zł. największy awans – z 226. na 70 pozycję w zestawieniu – zaliczył Jaktorów wydatkami inwestycyjnymi w kwocie 1227, 55 zł.. Baranów z kolei to jedyna z naszych gmin, która w tegorocznym rankingu spadła w porównaniu do notowania z zeszłego roku – z 1149. Lokaty na 1153. z wydatkami na inwestycje per capita wynoszącymi nieco ponad 340 zł.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi