27 11 2017

Nasz region skutecznie chroni się przed czadem, ale nie traćmy czujności

27.11.2017, godz.: 09:58
Nasz region skutecznie chroni się przed czadem, ale nie traćmy czujności
fot. Pixabay

Zaokienna aura i coraz niższe temperatury wskazują, że z dnia na dzień sezon grzewczy będzie przybierał na intensywności. A to oznacza, że powracają rokrocznie poruszane kwestie bezpiecznego korzystania z urządzeń do ogrzewania naszych mieszkań. Najwyraźniej odnoszą coraz lepsze skutki, bo pokazują to strażackie statystyki.

Chodzi rzecz jasna o dane dotyczące interwencji związanych z ulatnianiem się tlenku węgla. A te wyglądają zdecydowanie optymistycznie w porównaniu z analogicznymi okresami w ubiegłych latach. – Od początku tego sezonu grzewczego mieliśmy w powiecie tylko jeden przypadek ulatniania się tlenku węgla. Ale w porę zadziałał czujnik czadu i jeszcze zanim na miejsce przyjechała nasza załoga, dom został przewietrzony – wyjaśnia bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. – Pokazuje to, że apele dotyczące właściwego zabezpieczania instalacji grzewczych przynoszą efekty. Jest zdecydowanie lepiej niż kilka lat temu, kiedy to regularnie niestety odnotowywaliśmy nawet śmiertelne przypadki zaczadzeń – dodaje.

Rzecznik grodziskich strażaków podkreśla jednak, że zima tak naprawdę dopiero się zaczyna, więc nie możemy stracić czujności. I przypomina co zrobić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. – Przede wszystkim powinniśmy wykonać przegląd instalacji grzewczej przed zimą. Nie tylko samego pieca ale też przewodów wentylacyjnych, które mogą okazać się nieszczelne. Tlenek węgla powstaje w związku z niecałkowitym procesem spalania czyli przy braku odpowiedniej ilości tlenu. Pamiętajmy więc by nie zatykać, ani nie zaklejać niczym otworów wentylacyjnych – wylicza bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. – Regularnie apelujemy również do mieszkańców, aby zakupili czujniki natężenia CO w powietrzu, te nieskomplikowane urządzenia pozwolą w porę zareagować gdyby działo się coś złego – dodaje.

Strażacy apelują również by nie palić w piecach na paliwo stałe, np. benzyną. Przypominają również o sprawdzania elektrycznych instalacji grzewczych. Tu chodzi z kolei o minimalizację zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy również, by opału nie trzymać w pobliżu piecyków.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi