11 01 2017

Na Mediatekę poczekamy dłużej

11.01.2017, godz.: 15:54
Na Mediatekę poczekamy dłużej
fot. Wizualizacja/grodzisk.pl

Nie udało się grodziskim urzędnikom ogłosić przetargu na budowę Mediateki pod koniec 2016 roku i trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi. Powód? – Brak konkursów dotacyjnych kwalifikujących inwestycję do dofinansowania, a bez wsparcia środków zewnętrznych nie możemy rozpocząć budowy – mówi  Urszula Chrzanowska z grodziskiego magistratu.

Grodziska Mediateka powstanie u zbiegu ul. 3 Maja i Bartniaka. Będzie piętrowym budynkiem składającym się z dwóch stref funkcjonalnych. Na parterze będzie miejsce integracji społecznej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów, przewiduje się tam organizowanie wystaw, turniejów, prowadzenie działalności promocyjnej, spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach. Natomiast na piętrze pojawi się innowacyjna biblioteka nie tylko z książkami, lecz także multimediami (audiobooki, muzyka, filmy, gry edukacyjne, konsole do gier, stanowiska komputerowe). Każda strefa będzie miała odrębne wejście.

Mediateka posłuży także zajęciom teatralnym i muzycznym, spotkaniom autorskim, czytaniu książek dzieciom. Zapewni wygodne warunki spędzania wolnego czasu dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto będzie prowadzona we współpracy m. in. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświaty i lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu działania Mediateki będą też ukierunkowane na rozwiązywanie określonych problemów grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, zwiększy się skuteczność ich wsparcia grup. Przy obiekcie pojawi się parking.

Tyle założenia projektowe. Okazuje się jednak, że do realizacji planów droga m może być daleka. Choć jeszcze w lipcu  ubiegłego roku włodarze mówili o planach budowy Mediateki z optymizmem. Pod względem formalnym, dokumentacyjnym wszystko było gotowe do inwestycji, z pozwoleniem na budowę włącznie. Ostatnim, ale chyba najważniejszym warunkiem było jednak uzyskanie dotacji ze środków unijnych. I tu pojawił się problem. – Niestety ogłoszone konkursy nie kwalifikują budowy Mediateki do dofinansowania. Nie mając pewności otrzymania Śródków zewnętrznych, nie możemy ogłosić przetargu. Tegoroczny budżet gminy jest bardzo napięty: mamy przed sobą budowę hali sportowej, ścieżek rowerowych, parkingu wielopoziomowego. Ponadto musieliśmy dołożyć do początkowo zakładanej puli pieniędzy na rewaloryzację willi Niespodzianka, która ostatecznie kosztować będzie trzy miliony – wylicza Urszula Chrzanowska, szefowa Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych w grodziskim magistracie.

I dodaje: – Na dziś nie umiem powiedzieć, kiedy możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę Media teki

1

Dodaj Komentarz

  • Karol

    Kolejne centrum kultury? Na obecnym etapie rozwoju miasta jedno wystarczy a na pewno jest wiele pilnych inwestycji do przeprowadzenia.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi