reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

17

03 2016

Muzeum na kółkach przyjedzie do Grodziska


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Muzeum na kółkach przyjedzie do Grodziska - Grodzisk News


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z grodziską gminą organizuje wystawę zatytułowaną ?Muzeum na kółkach?. Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, m.in. spacer historyczny śladami grodziskich Żydów i różnego rodzaju warsztaty.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wystawa potrwa od 9 do 11 kwietnia. Centralnym jej punktem jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza ?Muzeum na kółkach?, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. ? Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim ? trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi ? mówią organizatorzy inicjatywy.

? Poprzez udział w projekcie ?Muzeum na kółkach? pragniemy przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności związane z edukacją wielokulturową ze szczególnym uwzględnieniem historii polsko-żydowskiej ? dodają Anna Woźniak i Łukasz Nowacki, koordynatorzy lokalni ?Muzeum na kółkach? w Grodzisku.

Oprócz wspomnianych wyżej elementów wydarzenia ważne będzie również odtworzenie  muralu na dworcu PKP, zrealizowanego w 2010 roku w ramach projektu Ulica Żydowska.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski. A Grodzisk Mazowiecki to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsza wzmianka o obecności Żydów w Grodzisku pochodzi bowiem już z II połowy XVI wieku. W XVIII wieku wyznawcy judaizmu otrzymali pozwolenie na budowę pierwszej synagogi i założenie cmentarza ? jednego z najstarszych na Mazowszu. Późniejszy intensywny rozwój osadnictwa żydowskiego w mieście związany był z patentem wydanym przez króla pruskiego w 1797 roku, w którym zezwalał on Żydom zamieszkałym w mieście zajmować się rzemiosłem i handlem oraz jednocześnie ograniczał ich osadnictwo na wsi.

W połowie XIX wieku gmina żydowska rozwijała się bardzo szybko i podjęła szereg inwestycji świadczących o jej prężności, m.in. wznosząc nową synagogę. W tym okresie przybył do miasta cadyk Elimelech Szapiro, założyciel znanej dynastii chasydzkiej. W pierwszych latach XX wieku ludność żydowska aktywnie uczestniczyła w życiu politycznym i społecznym miasta, m.in. sprawując mandaty radnych w Radzie Miasta oraz działając w stowarzyszeniach kulturalnych, klubach sportowych i organizacjach takich jak straż ożarna, a także wydając periodyki w języku jidysz.

W 1900 roku otwarto prywatną żydowską szkołę, w której uczono również języka polskiego.W grudniu 1940 roku Żydzi zostali wysiedleni do grodziskiego getta, w którym poza mieszkańcami Grodziska i okolicznych miejscowości znaleźli się wysiedleni z woj. poznańskiego i łódzkiego. W lutym 1941 roku getto w Grodzisku zlikwidowano, a jego mieszkańców wywieziono do getta w Warszawie, a później do obozu zagłady w Treblince.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.