05 07 2018

Milanówek też obawia się CPK

05.07.2018, godz.: 13:03
Milanówek też obawia się CPK
fot. Pixabay

Mający powstać w Baranowie Centralny Port Komunikacyjny to gorący temat w okolicznych gminach. Głos w sprawie zabrał ostatnio także Milanówek oddalony od lokalizacji planowanego lotnisko o 18 kilometrów. W mieście ogrodzie obawiają się przede wszystkim hałasu generowanego przez startujące i lądujące samoloty.

Wszystko rozbija się właśnie o usytuowanie pasów startowych i ewentualne ścieżki podchodzenia do lądowania. – „Dla nas istotne jest, jak budowa takiego „molocha”, w tak niewielkiej odległości od Milanówka, wpłynie na nasze życie w tym mieście. Na pewno boimy się hałasu latających nad głowami samolotów. To, czy będą one latać nad Milanówkiem zależy od układu pasów startowych, których początkowo ma być dwa, z możliwością dobudowania kolejnych dwóch. Jeśli nałożymy układ pasów, jaki jest na Okęciu, na mapę z zaznaczoną lokalizacją Centralnego Portu Lotniczego, to widać, że jeden z pasów może mieć ścieżkę podejścia do lądowania nad Milanówkiem – mówi Pan Adam Kompowski, mieszkaniec Milanówka, pilot. –Teraz, zanim jeszcze nie ustalono układu pasów, ważne jest, by lobbować za tym, by pasy startowe miały kierunek wynikający z przeważających kierunków wiatrów, czyli w przybliżeniu wschodnio-zachodni, taki, jak pasy na większości lotnisk w Polsce. Dla Milanówka najistotniejsze jest, by nie dodano pasa w poprzek, bo może on być, ale nie musi – dodaje” – czytamy w nowy biuletynie Milanówka.

I dalej: „Niekorzystny dla Milanówka układ pasów startowych wpłynąłby negatywnie nie tylko na komfort życia w mieście, ale też wartość działek w Milanówku, która mogłaby drastycznie spaść. O rozmieszczeniu pasów startowych na razie jednak nic nie wiadomo (…) Zwolennicy budowy lotniska podkreślają, że jest ono szansą dla rozwoju regionu. Koncepcja inwestycji zakłada, że CPK do 2030 roku wygeneruje 37 tys. dodatkowych miejsc pracy, co z pewnością poprawi sytuację wielu okolicznych mieszkańców. Będzie też okazją dla rozwoju sektora usług – gastronomi, hotelarstwa, już istniejących firm logistycznych. Dzięki planowanej, wraz z budową lotniska, modernizacją linii kolejowych oraz dróg, poprawi się też komfort podróżowania po kraju. Burmistrz Miasta Milanówka zapewnia, że monitoruje temat Centralnego Portu Lotniczego i będzie zabiegać o korzystny dla Milanówka układ pasów startowych”.

Jak będzie – zobaczymy. Tym bardziej, że analogiczne zapewnienia co do obserwacji sytuacji złożył u nas jakiś czas temu burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. Do sprawy będziemy więc wracać.

3

Dodaj Komentarz

 • Rafał

  Nie jestem zwolennikiem bliskości CPK z powodu wielu spodziewanych uciążliwości: hałas, znaczne zwiększenia ruchu na lokalnych drogach itp. niemniej ceny działek na pewno nie spadną. W Milanówku może znacząco nie wzrosną ale w Grodzisku na pewno.

 • Rafał Łukasiewicz

  Będzie hałas, lokalne drogi pewnie jeszcze bardziej zatłoczone ale ceny działek nie spadną. Może w Milanówku bardzo nie wzrosną ale w Grodzisku na pewno. Ja wolę spokój ale wiele osób będzie chciało mieszkać w okolicy CPK żeby mieć blisko do pracy…

 • prawdziwy pilot

  Ten pilot bije pianę i pie….i o jakimś lobbowaniu. Oczywistym jest że pasy buduje się zgodnie z kierunkiem przeważających wiatrów, a nie powiela kierunki z najbliższego lotniska nawet gdyby było oddalone tylko o 20 km.

  A jakie są wiatry w tej okolicy to nam nie ujawnią.

  Nawet jeśli pasy będą na linii W-E to i tak ścieżki SID/STAR będą nad Milanówkiem, Grodziskiem, Żyrardowem itp

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi