10 04 2018

„Miętowy” festiwal w Grodzisku po raz kolejny

10.04.2018, godz.: 19:31
„Miętowy” festiwal w Grodzisku po raz kolejny

Przed nami kolejna odsłona awangardowej imprezy, która na dobre wpisała się w kulturalny kalendarz Grodziska. W ostatni piątek kwietnia odbędzie się trzecia już odsłona festiwalu muzycznego Mięty Pole. Organizatorzy zapowiadają bogactwo i różnorodność brzmienia.

Znakiem rozpoznawczym festiwalu Mięty Pole jest różnorodność i wyjątkowe połączenie intensywności brzmienia ze świeżością przekazu. – Zapraszamy na III edycję festiwalu Mięty Pole, która odbędzie się 27 kwietnia w Grodzisku Mazowieckim. Podążając tropem ducha, unoszącego się nad jedyną wyspą w całości porośniętą miętą, trafimy na ślady jednoznacznie kojarzące się z szeroko pojętą alternatywą. Wsłuchajmy się w te głosy i odkodujmy skierowany do nas tajny komunikat, który zostanie nadany przez awangardowego Mazzolla, post-punkowe Ukryte Zalety Systemu, hip-hopowe Syny oraz transowo-etniczny Innercity Ensemble. Duch unosi się nad mięty polem! – zapowiadają ludzie z ekipy organizatorskiej.

Przybliżmy więc sylwetki artystów, którzy wystąpią podczas festiwalu.

Mazzoll
Wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic Perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90. spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal „company week”. Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt „Diffusion Ensamble”, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda oraz Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzył festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 15 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 to czas jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno płyty: Mazzoll/Janicki/Janicki „Minimalover”, „Jeden dźwięk i Pan Bóg” oraz oczekiwana „Responsio Mortifera”, a także Mazzoll/Sroczyński „Rite of spring variation. Arhythmic Perfection vol.1”. Najnowszy album, którego współautorem jest Mazzoll to płyta „+” projektu MazzSacre, a w nagraniach wspomagali go m.in. muzycy związani z uznaną amerykańską wytwórnią Tzadik.

Ukryte Zalety Systemu
Muzyka UZS stanowi syntezę estetyki postpunkowej, zimno- i nowofalowej. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. – z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów – tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną. Zespół powstał w połowie 2013.

Syny
Syny to duet utworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Zadebiutowali w 2015 roku wydaną w wytwórni Latarnia Records płytą „Orient”, którą mocno namieszali na polskiej scenie muzycznej, wywołując dyskusje i kontrowersje.Chłopaki od zwyczajnie niezwyczajnych poezji. Uważani powszechnie za prymitywnych barbarzyńców, którzy ponad konstrukcje muzyczne, czy tekstowe stawiają klimat. Czeszą ludzi pod włos, tworząc wielowarstwowe gówno pełne emocji, których w rapie zwykle próżno szukać. Ich wizjonerskie produkcje nikogo nie pozostawiają obojętnym, bo Syny to zjawisko emocjonalne. Od momentu debiutu Syny zagrały kilkadziesiąt koncertów w Polsce i zagranicą, występując m.in. na festiwalach Nowa Muzyka, Unsound, Off Festival, Up To Date, Colours of Ostrava, gdańskiej edycji Boiler Room oraz wielu innych zdobywając sporą rzeszę wiernych fanów. Od kwietnia wracają na trasę promować swój nowy album.

Intercity Ensemble
Międzymiastowy kolektyw zawiązany w Bydgoszczy w roku 2011. Grupę tworzą doświadczeni muzycy, grający obecnie w takich grupach/projektach jak m.in.: HATI, Stara Rzeka, Alameda Organisation, Jachna/Buhl, Kapital, T’ien Lai, Tropy. Muzyka Innercity Ensemble to konglomerat wieloletnich doświadczeń oraz wzajemnych interakcji i poszukiwań wokół tego, co słychać na skraju gatunków takich jak jazz, yass, postrock, elektronika i muzyka etniczna z różnych stron świata. Zespół nagrywa improwizowane sesje, których najciekawsze fragmenty trafają na wydawane regularnie płyty. Ostatni album pt. „III” został wydany w listopadzie 2016 w dwóch formatach (CD oraz winyl) przez krakowski label Instant Classic. W corocznym rankingu 100 najlepszych płyt prestiżowego, brytyjskiego portalu The Quietus „III” znalazł się na trzeciej pozycji.
Grupa występowała na festiwalach m.in.: Jazz od Nowa Festival (Toruń, 2018), Festiwal Jazz Jantar (Gdańsk, 2017 i 2013), Wschód Kultury – Inne Brzmienia (Lublin, 2016),
OFF Festival (Katowice, 2015), Malta Festival (Poznań, 2015), Incubate Festival (Tilburg/Holandia, 2014), Jazz & Experimental Music from Poland (Londyn, 2013), Unsound Festival (Kraków, 2012). Kolektyw koncertował w ważnych klubach muzycznych i instytucjach kultury w Polsce, m.in. Pardon, To Tu w Warszawie, Teatr Syrena w Warszawie, Mediateka w Tychach, Fabryka Sztuki w Łodzi, Klub Alchemia w Krakowie, Dragon w Poznaniu, Cafe Kulturalna w Warszawie, Teatr na Plaży w Sopocie, zawsze spotykając się ze świetnym odbiorem ze strony publiczności.
Skład zespołu tworzą: Radosław Dziubek – elektronika, instrumenty perkusyjne; Rafał Iwański – granite blocks, darabukki, instrumenty perkusyjne; Wojciech Jachna – trąbka, kornet; Rafał Kołacki – bębny conga, instrumenty perkusyjne; Artur Maćkowiak – gitara, syntezator; Tomasz Popowski – perkusja; Jakub Ziołek – gitara, gitara basowa, mini klarnet

 

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi