13 10 2017

Mieszkańcy wypowiedzieli się ws. studium uwarunkowań

13.10.2017, godz.: 11:45
Mieszkańcy wypowiedzieli się ws. studium uwarunkowań
Fot. podkowalesna.pl

Pod koniec września w Podkowie Leśnej działał terenowy punkt konsultacyjny dotyczący sporządzanego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Podkowy Leśnej. Mieszkańcy wskazali m.in. miejsca, które wymagają zmian.

Punkt konsultacyjny był dostępny dla podkowian od 21 do 27 września w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Organizacja punktu była jednym z działań prowadzonych w ramach procesu pogłębionych konsultacji społecznych w zakresie wspomnianego studium uwarunkowań. Co ciekawe znaczna większość osób, która przychodziła do punktu wiedziała czym jest ten dokument i zadawała konkretne pytania, informowała o problemach i rzucała pomysłami. Mieszkańcy Podkowy bardzo chętnie zaznaczali pinezkami na specjalnej mapie miejsca problemowe i wymagające zmian (pinezki czerwone), ale także te spełniające ich oczekiwania (pinezki zielone).

Najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców wzbudzał Park Miejski (55 pinezek), następne w kolejności były: Park Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (16), Aleja Lipowa (15) oraz MOK, Parów Sójek i pas leśny wokół miasta (po 13). Mieszkańcy, co do Parku Miejskiego mieli podzielone zdanie, bo liczba ocen pozytywnych i negatywnych była niemal identyczna (28 do 27). Oprócz wspomnianego Parku, najwięcej czerwonych pinezek, które wymagają zmian w zagospodarowaniu miał MOK oraz przystanki WKD. Z kolei Aleja Lipowa, Park Przyjaźni Polsko-Węgirskiej, Parów Sójek, pas leśny otaczający centrum miasta miały więcej pozytywnych opinii.

Mieszkańcy mieli mnóstwo pomysłów i uwag, co do poszczególnych miejsc w Podkowie. Dla przykładu w Parku Miejskim według niektórych z nich należy m.in. zagospodarować część bliżej miasta (alejki, oświetlenie) oraz zagospodarować staw, zrobić zaporę, zapewnić wodę. Jeżeli chodzi o przystanki WKD, to podkowianie życzyliby sobie zagospodarowania przestrzeni przy stacjach jak m.in. odnowienie nawierzchni, instalacja dobrego oświetlenia, budowa parkingów czy zaaranżowanie miejsc wypoczynku. Była też uwaga do bardzo dobrze ocenionej Alei Lipowej, mianowicie mieszkańcy dopominają się o utwardzenie ciągu pieszo-rowerowego. Ponadto podkreślano konieczność rozwoju usług w mieście np. takich jak: szkoła muzyczna, sala koncertowa, miejscowe ognisko muzyczne, miejsce spotkań seniorów, „plotkarnia” – wielofunkcyjny budynek z możliwością wynajęcia powierzchni np. na spotkania, ale również park linowy, basen, korty tenisowe, lądowisko dla motolotni, czy strzelnica.

Ponadto były również uwagi bezpośrednio do samego dokumentu planistycznego. Według niektórych należy rozszerzyć strefę zabudowy miejskiej w studium do ul. Topolowej, wprowadzić zakaz realizacji nowej zabudowy wielorodzinnej czy urządzić przebicie ulic Klonowej i Kasztanowej do Al. Lipowej.

Podsumowanie konsultacji jest dostępne tutaj. Tymczasem miasto ogród zaprasza na kolejne spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się już 18 października. Będzie to panel ekspercki z udziałem specjalistów, którzy przybliżą mieszkańcom specyfikę studium i wspólnie zastanowią się nad możliwymi kierunkami rozwoju miasta. Spotkanie odbędzie się w Pałacyku Kasyno o godz. 18.30.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi