20 02 2019

Mieszkańcy kolejnej gminy zapłacą więcej za śmieci. O ile?

20.02.2019, godz.: 11:34
Mieszkańcy kolejnej gminy zapłacą więcej za śmieci. O ile?
fot. GrodziskNews

Podkowa Leśna jest kolejną gminą, która musi ustalić nowe, wyższe stawki za odbiór śmieci. Magistrat ma już projekt uchwały propozycjami kwot. Przed przyjęciem, postanowił jednak zapytać o zdanie mieszkańców.

Przypomnijmy, że zmiany kwot za gospodarowanie odpadami na Mazowszu wynikają wprost ze zmian w przepisach Ministerstwa Środowiska. Między innymi wprowadzenia obowiązku segregacji śmieci na pięć frakcji, a nie na trzy, jak do tej pory. Ponadto zlikwidowano znaczną część wysypisk, co dla wykonawców podniosło koszty utylizacji odpadów.

Słowem – opłaty za śmieci musiały pójść w górę, tym bardziej, że samorządy nie mogą już do systemu dopłacać. Stawki wzrosły już m.in. w Grodzisku i Żabiej Woli, wkrótce stanie się tak pewnie także w Milanówku, a i w Podkowie Leśnej wydaje się to nieuniknione.

Magistrat proponuje, aby miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, w przypadku gdy odpady są zbierane i oddawane w sposób selektywny, wynosiła – 9 zł za metr sześcienny zużytej wody, co przy ustalonym średnim zużyciu na poziomie trzech metrów daje kwotę 27 złotych za odpady segregowane oraz  dwukrotnie więcej – 54 złote – za śmieci zmieszane.

W projekcie uchwały a propos nowych stawek w mieście ogrodzie magistrat proponuje dla domków letniskowych kwotę 17 zł od domku za śmieci zbierane selektywnie oraz 34 zł w przypadku odpadów zmieszanych.

W przypadku nieruchomości, na której znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku miałaby funkcjonować ryczałtowa roczna opłata za śmieci w wysokości 153 zł w przypadku zbiórki selektywnej i 306 zł dla odpadów zmieszanych. Są to stawki ustalone dla średniej ilości odpadów oszacowanej na 9 pojemników/worków o pojemności 120 litrów.

Zanim jednak zaproponowane liczby zaczną obowiązywać magistrat chce je z mieszkańcami skonsultować. Formularz konsultacyjny wraz z projektem uchwały znajduje się tutaj. Uwagi można składać do 4 marca do godz. 15.00 w sekretariacie Urzędu Miasta Podkowa Leśna (ul. Akacjowa 39/41), za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres urzadmiasta@podkowalesna.pl lub wysłać pocztą na adres urzędu.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi