12 04 2018

Mieszkańcy chcą referendum w sprawie CPK

12.04.2018, godz.: 14:59
Mieszkańcy chcą referendum w sprawie CPK
fot. Pixabay

Mieszkańcy gminy Baranów, na terenie której ma stanąć Centralny Port Komunikacyjny, zwrócili się do magistratu z wnioskami o podjęcie inicjatywy referendalnej. Referendum miałoby oczywiście dotyczyć lotniska, choć szczegóły nie są znane. Decyzja w sprawie zwołania referendum oraz kształt pytań należy do radnych. Ci zbiorą się na nadzwyczajnej sesji 18 kwietnia.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że coraz liczniejsze w ostatnim czasie baranowskiej społeczności na temat referendum ma związek z rządowym projektem ustawy specjalnej o CPK dostępnym TUTAJ. Na środową sesję, podczas której ma być dyskutowana kwestia referendum, oficjalnie zaproszono Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W piśmie skierowanym do ministra możemy przeczytać, że jego obecność na sesji jest bardzo potrzebna z punktu widzenia społeczeństwa, tym bardziej, że w projekcie ustawy o CPK „brak jest jakiegokolwiek odniesienia do sugestii i propozycji” przedstawionych przez baranowskich samorządowców na styczniowym spotkaniu.

– Wszystko dzieje się bardzo dynamicznie w w ciągi kilku minionych dni wpłynęły do urzędu wnioski od mieszkańców poszczególnych miejscowości w gminie, którzy proszą o podjęcie inicjatywy referendalnej. Decyzja leży w gestii rady gminy, stąd termin nadzwyczajnej sesji na 18 kwietnia. Nie wiem, czy radni przychylą się do pomysłu zwołania referendum i jakie ewentualnie sformułowane zostaną pytania, ale nie ma wątpliwości, ze temat wciąż żyje wśród mieszkańców nie możemy go odpuścić – mówi nam Andrzej Kolek, wójt Baranowa.

– Projekt ustawy nie precyzuje kwestii najważniejszych z punktu widzenia mieszkańców. Niejednoznaczny jest zapis dotyczący sposobu wyceny nieruchomości pod budowę lotniska. Ponadto chodzi o wywłaszczenie terenów rolniczych, na których ludzie gospodarowali od dziesięcioleci, a teraz mieliby zostać przeniesieni w nieznane i zaczynać praktycznie od początku? Kolejna sprawa dotyczy gminnej infrastruktury, która na terenach przeznaczonych pod lotnisko też się znajduje. Co z nią? Co z siecią wodno-kanalizacyjną. A takich wątpliwości projekt ustawy rodzi znacznie więcej – podkreśla wójt Kolek. – Być może i projekcie ustawy, i o referendum będziemy rozmawiać na jutrzejszym spotkaniu ministrem Wildem. Prócz mnie będą w nim uczestniczyć także włodarze Teresina i Wiskitek – dodaje.

Nadzwyczajna sesja rady miejskiej w sprawie zwołania referendum w Baranowie odbędzie się 18 kwietnia o godz. 18.00 sali remizy OSP w Kaskach.

1

Dodaj Komentarz

  • Marcin More

    mieszkańcy czy sprzedawcy nieruchomości ?

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi