21 10 2018

Lokale wyborcze już otwarte. Idź i zagłosuj

21.10.2018, godz.: 08:25
Lokale wyborcze już otwarte. Idź i zagłosuj
Fot. GrodziskNews.pl

Od godz. 7.00 lokale wyborcze są otwarte dla mieszkańców. Dziś wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów w wyborach samorządowych.

Obecne wybory są niosą ze sobą pewną nowość, bowiem dziś wybierzemy władze gmin, miast i powiatów nie na cztery lata jak to było do tej pory, ale na pięć, bo właśnie tyle będzie trwać kadencja.

W myśl najnowszych przepisów głosować może każdy obywatel nie tylko Polski, lecz także Unii Europejskiej, nawet jeśli zamieszkuje w Polsce na stałe bez naszego obywatelstwa. W chwili oddawania głosu musi on mieć ukończonych 18 lat.

Wyborca oddaje głos poprzez postawienie na specjalnej karcie znaku „X” przy nazwisku wybranego kandydata. Według znowelizowanych przepisów „X” oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.

Obecne zasady wprowadzają pewne zmiany w porównaniu do poprzednich wyborów. Zalegalizowano m.in. wpisy, skreślenia, zamazania dokonywane przez wyborców na kartach do głosowania w obrębie kratek. Dodatkowo dopisanie na niej nazwisk lub innych znaków (w kratce lub poza nią) nie unieważni oddanego głosu.

Pamiętajmy, aby udając się do lokalu wyborczego mieć ze sobą dokument tożsamości.

Cisza wyborcza
Przypominamy także o obowiązującej od północy w sobotę ciszy wyborczej, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godz. 21.00 (o ile żadna z komisji nie przedłuży głosowania).

Gdzie można głosować. Lista obwodowych komisji wyborczych znajduje się TUTAJ.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi