13 06 2018

Liczba mandatów odgórnie ustalona, czyli wymagania wukadki wobec kontrolerów

13.06.2018, godz.: 11:09
Liczba mandatów odgórnie ustalona, czyli wymagania wukadki wobec kontrolerów
fot. Piotr Antos

Warszawska Kolej Dojazdowa wkrótce powinna rozstrzygnąć przetarg dotyczący firmy, która poprowadzi kontrole biletów w pociągach przewoźnika. Pośród rozmaitych warunków zamówienia jeden wydaje się szczególnie zastanawiający. Mianowicie odgórnie ustalona minimalna liczba mandatów, które kontrolerzy mają wystawić w ciągu miesiąca.

W specyfikacji przetargowej wukadka określiła wobec oferentów konkretne liczbowe wymagania pierwszym jest minimalna i maksymalna liczba przeprowadzonych kontroli wśród posiadaczy biletów w ciągu każdego miesiąca. Ma ona być nie mniejsza niż 1450 a zarazem nie większa niźli 3196. Kontrole dotyczyć mają rzecz jasna podróży na podstawie ważnego biletu oraz przestrzegania zasad przewozu bagażów oraz zwierząt.

Najbardziej zastanawiający zapis w specyfikacji dotyczył progu minimalnej liczby wezwań do zapłaty, które kontrolerzy mają sporządzić każdego miesiąca w stosunku do pasażerów podróżujących nieprzepisowo – bez ważnego biletu. Wynika z tego, że wukadka oczekuje wystawienia w miesiącu do 1000 do 1200 mandatów. Zakłada więc z góry liczbę pasażerów „na gapę”.

Zaintrygowani tym faktem postanowiliśmy się dowiedzieć na jakiej podstawie przewoźnik ustalił takie wskaźniki. – Określona minimalna liczba wezwań wynika z dotychczasowego doświadczenia spółki i zgromadzonych na przestrzeni ostatnich lat danych. Należy mieć na uwadze fakt, że w ramach pojedycznej kontroli przeprowadzanej w pociągu, odbywa się weryfikacja ważności biletów i dokumentów od kilkudziesięciu do kilkuset pasażerów  Przy średnim zapełnieniu jednego pociągu w dobie (ok. 200 osób) oraz przy maksymalnym poziomie kontroli (blisko 3200) istnieje możliwość sprawdzenia ponad 600 tys. podróżnych –mówi nam Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD. – Całkowita liczba przewożonych pasażerów w ciągu miesiąca kształtuje się w granicach od 650 tys. do 850 tys. Osiągane dotychczas wskaźniki nie powinny stanowić podstawy do braku spełnienia warunków zamówienia przez wykonawcę – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi