20 09 2017

Leonid Teliga doczekał się pomnika w Grodzisku. Wkrótce oficjalne odsłonięcie

20.09.2017, godz.: 16:16
Leonid Teliga doczekał się pomnika w Grodzisku. Wkrótce oficjalne odsłonięcie
fot. Wikipedia

Na zakończenie tegorocznych obchodów 100-lecia urodzin Leonida Teligi w Grodzisku, 2 października odbędą się uroczystości odsłonięcia wielokrotnie zapowiadanego przez nas pomnika sławnego żeglarza i obywatela miasta.

Leonid Teliga przez większość życia mieszkał w Grodzisku. Jako pierwszy polski żeglarz popłynął dookoła świata w pojedynkę. Swą podróż planował na długo przed jej rozpoczęciem i przygotowywał ją praktycznie wyłącznie własnymi siłami. Teliga bazując na swoich oszczędnościach, zbudował jacht „Opty”. Jachty tego typu były udaną i sprawdzoną konstrukcją jachtu pełnomorskiego, notabene pierwszą polską, opracowaną jeszcze przed II wojną światową. Rejs „Opty” rozpoczął się 25 stycznia 1967, a trasa wiodła z Casablanki na zachód, uczęszczanymi szlakami. Do portu w Casablance żeglarz powrócił 30 kwietnia 1969 roku, kończąc tym samym udaną wyprawę.

Na 100-lecie urodzin żeglarza grodzisk postanowił stworzyć na Stawach Goliana upamiętniający go monument. Dziś już wiemy, że uroczyste odsłonięcie nastąpi 2 października w samo południe. Miasto zaprasza do udziału w wydarzeniu wszystkich mieszkańców. Ponadto będą na nim obecni przedstawiciele władz samorządowych, reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 5 im. Leonida Teligi, Grodziskiego Klubu Żeglarskiego „Czysty Wiatr” i Hufca ZHP im. Leonida Teligi.

O szczegółach przypomina plakat poniżej.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.