04 10 2018

Kradzieże rowerów w powiecie. Zabezpiecz swój jednoślad

04.10.2018, godz.: 08:01
Kradzieże rowerów w powiecie. Zabezpiecz swój jednoślad
Fot. Pixabay

Policjanci informują, że w ostatnim czasie dochodziło do większej liczby kradzieży rowerów na terenie naszego powiatu. Zachęcają więc do właściwego zabezpieczenia i znakowania jednośladów.

Choć sezon rowerowy dobiega końca, to wciąż wiele osób wciąż korzysta z rowerów. Ostatnio jednak policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży jednośladów na terenie naszego powiatu. – W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku   lub na dłużej w słabo zabezpieczonej piwnicy lub garażu.   Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie – mówią grodziscy policjanci.

Dlatego też instruują, co robić, aby zminimalizować ryzyko utraty swojego roweru. – Warto do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku – podkreślają funkcjonariusze.

Policja ma jeszcze jeden, być może najskuteczniejszy sposób na złodziei. Jest nim znakowanie rowerów. Polega na wygrawerowaniu na ramie, przednim widelcu oraz ramieniu przekładni jednośladu niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego. Który trafia do policyjnej bazy danych. W rowerach o znacznej wartości materialnej na prośbę właściciela dokonuje się oznakowania dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół. Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Ponadto na rowerze umieszcza się naklejkę informującą o oznakowaniu pojazdu.

Policjanci podkreślają, że znakowanie ma na celu przede wszystkim zapobiegać kradzieży. Należ bowiem pamiętać, że ważniejsze z punktu widzenia właściciela jest zniechęcenie złodzieja do zainteresowania się jego rowerem, niż ewentualna rola oznakowania w poszukiwaniu skradzionego egzemplarza. – Oczywiście, mając takie dane łatwiej możemy taki jednoślad skojarzyć z właściwą osobą – mówią nam grodziscy funkcjonariusze.

Wszyscy mieszkańcy naszego regionu, którzy chcą oznakować rowery proszeni są o wcześniejszy kontakt z grodziską komendą pod numerem telefonu 22 755 60 09. Znakowanie odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 12.00 – 15.00 w gmachu przy ul. Bartniaka 19.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi