21 05 2018

Konsultacje społeczne po nowemu? Jest projekt uchwały, mieszkańcy mają głos

21.05.2018, godz.: 15:16
Konsultacje społeczne po nowemu? Jest projekt uchwały, mieszkańcy mają głos
fot. GrodziskNews

Milanówek zamierza wprowadzić nowy system konsultacji społecznych. W tym celu przygotował projekt uchwały w tej sprawie, a o tym czy zostanie przyjęta i w jakim kształcie, zdecydują mieszkańcy.

– Proponowany w uchwale model przeprowadzenia konsultacji społecznych jest elementem budowy systemu zarządzania partycypacyjnego w gminie Milanówek. Celem uchwały jest stworzenie czytelnych zasad, na jakich będą konsultowane z Mieszkańcami najważniejsze decyzje dotyczące ich życia – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. –Treść proponowanej uchwały została wypracowana razem z mieszkańcami miasta Milanówka. Elementem prac było również nawiązanie współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w celu pozyskania obiektywnych i niezależnych ekspertów, mogących wesprzeć Gminę Milanówek w ewaluacji konsultacji społecznych. Wspólnie z ekspertami w/w Fundacji zostały przygotowane i przeprowadzone spotkania warsztatowe z przedstawicielami Urzędu Miasta Milanówka oraz mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. W efekcie prac Burmistrz Miasta Milanówka powołał Zespół ds. Konsultacji Społecznej, który opracował projekt uchwały.

I dalej: – Uchwała w swojej treści odnosi się do najlepszych doświadczeń polskich miast w zakresie konsultacji społecznych oraz uwzględnia wieloletni proces dyskusji na ten temat, prowadzonych m.in. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Istotnym elementem uchwały jest przywołanie w jej treści, w Rozdziale 2, Siedmiu Zasad Konsultacji Społecznych opracowanych pod auspicjami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Dzięki temu uchwała wpisuje się w polską debatę publiczną na temat partycypacji oraz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców Gminy Milanówek w zakresie prowadzonego z gminą dialogu – podsumowują w uzasadnieniu autorzy projektu.

Teraz głos w tej sprawie mają mieszkańcy. Od dziś do 4 czerwca potrwają konsultacje, w których mieszkańcy mogą składać do urzędu opinie, sugestie i uwagi dotyczące projektu uchwały.

Wszystkie szczegóły tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi