03 09 2016

Koncert Chopina w Książenicach już dziś

03.09.2016, godz.: 12:47
Koncert Chopina w Książenicach już dziś
fot. PT Grodzisk Mazowiecki/YouTube

Szczere pole, traktor ciągnący przyczepkę z sianem, a na niej fortepian i pianista grający największe kompozycje Fryderyka Chopina. To nie żart ani też surrealistyczna wizja. Tak będzie wyglądał koncert, który już dziś odbędzie się Książenicach. Z tej okazji przygotowało nawet żartobliwy, humorystyczny filmik promujący wydarzenie.

Ów filmik zapowiadający „Chopina na traktorze możecie obejrzeć poniżej. Zachęcamy, bo warto.

Sami po jego obejrzeniu postanowiliśmy spytać organizatorów skąd tak oryginalny pomysł recitalu chopinowskiego. – Zorganizowaniu takiego wydarzenia przyświecały nam dwie główne idee. Po pierwsze wiemy z listów Chopina, które niestety spłonęły podczas Powstania Warszawskiego, że kompozytor często w Książenicach bywał, ponieważ przyjaźnił się z rodziną Marylskich. Spacerował po tych polach, na których zorganizujemy recital. Chcemy w ten sposób niejako związać jego postać z Książenicami. Pamiętajmy, że dziś nastąpi również oficjalne nadanie jego imienia tutejszej szkole podstawowej – mówi nam Paweł Twardoch, dyrektor grodziskiego CK.

– Drugim elementem, który legł u podstaw tak zbudowanego wydarzenia jest chęć pewnego zderzenia muzyki Chopina, zaliczanej dziś do kultury wysokiej z plenerem, który na ogół kojarzy się z muzyką festyniarską, disco polo, z muzyką popularną. W żadnym razie nie chcielibyśmy urazić ani jednych ani drugich odbiorców. Chodziło raczej o to, aby przełamać pewien stereotyp i pokazać mieszkańcom, że istnieje wspinała muzyka Chopina, która w jego czasach była de facto muzyką popularną – zaznacza Twardoch.

Recital chopinowski w szczerym polu rozpocznie się o godz. 20.00 w Książenicach. Muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Julii Łozowskiej i Marka Brachy – finalisty Konkursu Chopinowskiego 2010.

Wcześniej o godz. 15.30 w Kościele św. Jana Marii Vianneya w Książenicach odbędzie się ceremonia poświęcenia książenickiej podstawówki, a o godz. 17.00 w szkole odbędzie się część oficjalna związana z nadaniem nazwy placówce im. Fryderyka Chopina.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi