reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

23

02 2019

Kolejne wydarzenia w ramach ?Splotów?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Kolejne wydarzenia w ramach ?Splotów? - Grodzisk News



REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

23 lutego (sobota), godz. 14.00
Szlakiem Chasydów ? spacer
Zbiórka przed bramą cmentarza żydowskiego, ul. Żydowska
Mężczyźni proszeni są o zabranie nakrycia głowy
Trasa spaceru wiedzie od cmentarza żydowskiego przez dworzec, aż do miejsca, gdzie przed 1940 r. wznosiła się synagoga. Na szlaku znajdą się zachowane pamiątki po żydowskiej społeczności zamieszkującej Grodzisk: kamienice żydowskich fabrykantów, dawny plac bóżniczy oraz rynek, na którym znajdowały się jatki koszerne.
Prowadzenie: Łukasz Nowacki.

23 lutego (sobota), godz. 17.00
Spotkanie z prof. Michałem Głowińskim i Grzegorzem Wołowcem
Willa Niespodzianka
Wstęp wolny!
Spotkanie z prof. Michałem Głowińskim wokół książki ?Czas nieprzewidziany? ? rozmowy rzeki przeprowadzonej przez Grzegorza Wołowca. Prof. Michał Głowiński jest wybitnym humanistą, historykiem i teoretykiem literatury, pisarzem, eseistą i autorem wspomnień.
?Dopóki się jeszcze zachowało pewną świeżość umysłu, dopóty starość, zwłaszcza jeśli się żyje na pewnym poziomie, jest do zniesienia. Mnie jest bliższe pierwsze stanowisko ? optymistyczne. Wynika to w jakiejś mierze z mojej biografii, uważam bowiem, że mam życie darowane; po latach Zagłady, pobycie za murami getta, ukrywaniu się, ceni się życie.? Spotkanie połączone z promocją książki.

24 lutego (niedziela), godz. 18.00
Opowieści ze Sztetla
Willa Niespodzianka
Wstęp wolny!
Opowieści, śpiew i muzyka poprowadzą nas na grodziskie ulice i podwórza i choć na moment przywrócą do istnienia wielokulturowe miasteczko z jego niepowtarzalnym klimatem. Podczas wieczoru wybrzmią zapomniane piosenki w języku jidysz, pieśni obrzędowe oraz improwizowana muzyka instrumentalna. Wywołamy z krainy niepamięci postaci, wydarzenia i obrzędy. Odwiedzimy dawnych sąsiadów i będziemy im towarzyszyć w codziennych radościach i smutkach.
Opowieści z Walizki:
Joanna Sarnecka
Anna Woźniak
Maciej Kierzkowski
Krzysztof Guzewicz

25 lutego (poniedziałek), godz. 18.00
Tumar, kirgiski amulet ? warsztaty
WILLA RADOGOSZCZ, ul. Sienkiewicza 31
Wstęp wolny, obowiązują zapisy!
Prowadząca warsztaty ? Elmira Abasbekova ? pochodzi z Kirgistanu. Od wielu lat mieszka w Polsce, obecnie pracuje w Fundacji dla Somalii. Nauczy uczestników, jak wykonać TUMAR ? amulet w kształcie trójkąta, który, noszony na piersi, ochrania i daje szczęście właścicielowi.

26 lutego (wtorek), godz. 18.00
Little Poland in India (2013), reż. Anu Radha, Sumit Osmand Shaw
Mediateka
Wstęp wolny!
Jest to opowieść o szlachetnym człowieku, maharadży Jam Saheb Digvijay Sinhji, który podczas II wojny światowej bezinteresownie udzielił schronienia i pomagał polskim dzieciom. ?Dobry maharadża? w 1942 r. wybudował osiedle Balachadi dla polskich dzieci, tułających się po republikach sowieckich. Jego śladem poszli inni indyjscy możnowładcy, dzięki którym udało się dać schronienie blisko tysiącowi osieroconych polskich dzieci. Film bazuje na wspomnieniach już nielicznych żyjących, ocalonych w tamtych czasach. Film w wersji anglojęzycznej!

27 lutego (środa), godz. 18.00
Tradycyjna kuchnia indyjska ? warsztaty
Mediateka
Wstęp wolny, obowiązują zapisy!
Rodzinne warsztaty kulinarne poprowadzi, pochodząca z Indii, Melinda Pais.
Wraz z Melindą poznamy historię tradycji kulinarnych jej kraju, ugotujemy butter chicken (kurczak maślany) ? klasyczne danie kuchni indyjskiej. Warsztaty zakończymy degustacją przygotowanej przez nas potrawy.

28 lutego (czwartek), godz. 18.00
Pierścień Salomona ? opowieści
Willa Niespodzianka
Wstęp wolny!
Dżinny powstały z ognia i mają moce, o jakich możemy tylko marzyć. Niektóre są dobre, lecz zazwyczaj to groźne, straszne, podstępne demony, których lepiej unikać. Są wśród nich zamieszkujące cmentarze ghule, przebiegłe ifryty i ogromne maridy, na które lepiej nie patrzeć. Nad nimi wszystkimi miał władzę król Salomon. Dzięki pierścieniowi, jaki nosił, służyły mu nawet najpotężniejsze dżinny: Lilith, Asmodeusz i Iblis. Póki Salomon żył, demony nikomu nie dokuczały. Po jego śmierci jednak nikt już nie był bezpieczny.
Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski
1 marca (piątek), godz. 18.00

Tatarzy na Kresach ? Katarzyna Węglicka
Willa Niespodzianka
Wstęp wolny!
Dlaczego litewscy książęta sprowadzili Tatarów na swoje ziemie? Henryk Sienkiewicz pozostawił jednoznaczny ich obraz, najazdów czynionych przez ich oddziały. Co dzisiaj pozostało po Tatarach na Kresach? Ilu ich pozostało i gdzie zamieszkują? Jakie kultywują tradycje? Tatarzy-ułani, wojskowi? Czemu nie. Byli i tacy, ale my dzisiaj nie znamy ich historii. Czy taki alians jest możliwy? Czym były szlaki tatarskie na Ukrainie? Będzie to opowieść o kulturze, pamiątkach i przeszłości Tatarów na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.

2 marca (sobota), godz. 14.00
Grodzisk, miasto wielu wyznań ? spacer
Zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter, ul. Poniatowskiego 5
Trasa spaceru wiedzie po miejscach ukazujących wielowyznaniowy charakter Grodziska. Na szlaku znajdzie się dawna ?octówka?, bloki fabryczne, w których ongiś zamieszkiwała rodzina Leonida Teligi, carskie więzienie, fabryka tarcz szlifierskich Jana Haeberlego, willa Wandy Cohnstaedt oraz cmentarz ewangelicki. Prowadzenie: Łukasz Nowacki.

2 marca (sobota), godz. 17.00
Gruzja znana i nieznana ? spotkanie z kulturą gruzińską
Willa Niespodzianka
Wstęp wolny!
Opowieści o Gruzji połączone z projekcją filmu, prezentacją tradycyjnego rękodzieła (m. in. strojów ślubnych) oraz degustacją. Podczas wydarzenia poznamy obyczaje gruzińskie, tradycyjne stroje oraz potrawy, a także miejsca, które warto tam odwiedzić.
Współorganizatorami spotkania są Stowarzyszenie Diaspora Gruzińska w Polsce oraz restauracja gruzińska Suliko.

3 marca (niedziela), godz. 19.00
Cicha & Spółka ? koncert
Mediateka
Karolina Cicha jest multiinstrumentalistką, wokalistką i kompozytorką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. Dobierana do każdego koncertu indywidualnie ?Spółka? to zespół specjalizujący się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych.

W koncercie obok utworów z płyt ?Wieloma językami?, ?Jidyszland?, ?Płyty tatarskiej? czy wydanej ostatnio płyty ?Jeden ? wiele? pojawią się nowe utwory, które pokazują obecny kierunek poszukiwań oscylujących na styku tradycji i współczesności.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.