10 07 2018

Kolejne przetargowe podejście do wielomilionowej inwestycji

10.07.2018, godz.: 20:17
Kolejne przetargowe podejście do wielomilionowej inwestycji
Fot. grodzisk.pl

Po ponad półrocznej przerwie spowodowanej zaporowymi cenami na rynku budowlanym powraca temat budowy Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku. Przetargi na tę wielomilionową inwestycję były dwukrotnie unieważniane ze względu na zbyt wysokie oferty cenowe. Teraz Grodzisk szykuje kolejne podejście przetargowe. Czy tym razem skuteczne?

Pierwszy przetarg na obiekt przy ul. Sportowej został unieważniony na początku 2017 roku. Ceny jakie zaproponowali oferenci wahały się od 60 do 80 mln zł, a miasto zamierzało na tę inwestycję przeznaczyć maksymalnie 48 mln zł. W informacji o unieważnieniu postępowania napisano, że „zamawiający nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty”. Urzędnicy zdecydowali więc nieco zmniejszyć zakres zamówienia, aby zejść z ceny i w sierpniu ogłosili drugie postępowanie. 25 października nastąpiło otwarcie ofert na budowę Centrum Aktywizacji i Integracji Sportowej, które ma powstać przy ul. Sportowej w Grodzisku. Gmina, mimo że zmniejszyła zakres zamówienia, zwiększyła środki na ten cel do 52,5 mln zł. Okazało się jednak, że już wtedy za zadanie o mniejszym zakresie trzeba było zapłacić znacznie więcej niż pół roku wcześniej za większą inwestycję w październiku najniższą ofertę złożył STRABAG, która opiewała na 68,3 mln zł, czyli o ponad 8 mln zł droższą niż najkorzystniejsza propozycja w pierwszym postępowaniu.

Burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński mówił nam wówczas, że gmina odłoży postępowanie na kilka miesięcy, by przeczekać „boom na rynku inwestycji” wynikający z faktu, iż w kontekście zbliżających się wyborów samorządy dużo inwestują, jest duży popyt na firmy budowlane, a to z kolei winduje ceny.

Tak włodarz wnioskował w listopadzie ubiegłego roku. Dziś natomiast wiemy, że magistrat zdecydował się podjąć kolejną próbę przetargową dotyczącą obiektu przy ul. Sportowej. – Specjalistyczna firma przygotowuje nam dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu w zgodzie z przepisami Unii Europejskiej o zamówieniach publicznych. Najpóźniej do 10 sierpnia chcemy ogłosić przetarg – zapowiada Grzegorz Benedykciński.

Dodaj Komentarz

 • Pit

  Nie mogą odpuścić…

 • apokalipsa

  Proponuję dobrze się zastanowić.
  Kto to będzie spłacać , a póżniej utrzymywać i za co ?
  Czyż nie ma pilniejszych, ważniejszych potrzeb ?

  Ale cóż Władca wymyślił , władca chce władca ma….
  Co jeszcze wymyśli aby zadłużyć gminę ???

 • adamos

  Nie odpuszcza bo za duza pula do zgarniecia… jak na walca sciezki z kamienia lupanego ze w trampkach isc sie nie do to super taki byl plan… ale tu chodzi nie o 2 czy 3 mieszkanka w zamian za rondo… tu chodzi o taka kase po ktorej usyszymy… odchodze na zasluzona emeryturke… wzioalem wszystko co sie dalo od miasta nie ma wiecej.. dziekuje

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi