12 01 2019

Kolejne osoby ukarane za spalanie odpadów

12.01.2019, godz.: 14:59
Kolejne osoby ukarane za spalanie odpadów
Fot. grodzisk.pl

Grodziscy strażnicy miejscy kontynuują działania antysmogowe. Za pomocą drona kontrolują stan powietrza w gminie i nakładają mandaty za palenie śmieci oraz zanieczyszczanie środowiska.

Strażnicy mają na wyposażeniu dwa drony uzbrojone w czujniki analizujące stan powietrza, dzięki którym strażnik może określić czy z danego komina wydobywa się dym, pochodzący ze spalania właściwych materiałów, czy jednak z materiałów, których spalać nie wolno.

Stan powietrza analizowany jest wybranymi czynnikami przez system „Niuchacz”. Urządzenie może rejestrować pomiary HCHO (formaldehyd), HCL (chlorowodór), PM1, PM2,5, PM10, temperaturę i wilgotność. Dodatkowo SO2 (dwutlenek siarki) i NO2 (dwutlenek azotu) reagują ostrzegawczo na nagłe zwiększenie substancji w badanym powietrzu. – Daje nam podstawy do wytypowania „trucicieli „i przeprowadzenia szeroko zakrojonej kontroli. Pomiary z głowicy badawczej służą do typowania budynków lub obszarów wymagających kontroli. Pomiary te dają praktycznie 99,99% skuteczność na namierzenie palenia odpadów w piecach. Tylko w ostatnim okresie surowymi mandatami karnymi ukarano 6 osób, które spalały w piecu odpady m.in. klepkę podłogową, stare okiennice i inne odpady powodujące duże stężenie substancji szkodliwych w powietrzu – informują grodziscy strażnicy miejscy.

Strażnicy chwalą sobie pomoc drona i przenośnego laboratorium, które mocno wspomagają ich działania przeciw smogowi i analizowaniu dymów wydobywających się z kominów. Dzięki tym udogodnieniom ich działania mogą być znacznie skuteczniejsze.

Fot. grodzisk.pl

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi