reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

13

10 2016

Kolejne miliony dofinansowania dla Grodziska


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Kolejne miliony dofinansowania dla Grodziska - Grodzisk News


Dobra passa finansowa Grodziska trwa. Po znakomitych wiadomościach o uzyskaniu co najmniej pięciomilionowego zastrzyku gotówki jako zwrot za rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1, dziś dowiedzieliśmy się, że magistrat uzyska kolejną dotację, tym razem w wysokości prawie sześciu milionów złotych. Pieniądze te gmina przeznaczy na zagospodarowanie terenów zielonych w całym mieście.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Już w maju informowaliśmy, że wniosek Grodziska znalazł się na podstawowej liście rankingowej składającej się z zaledwie dziewięciu wniosków zakwalifikowanych do przyznania dotacji. Konkretnie zajęła na niej szóstą lokatę i uplasowała się nawet wyżej niż Warszawa. Przesądzało to praktycznie kwestię otrzymania przez grodziski samorząd blisko 5,8 mln zł na zagospodarowanie parków, skwerów i innych terenów zielonych o łącznej powierzchni przeszło pięciu hektarów.

Trzeba było jednak poczekać pięć miesięcy na domknięcie procedur formalnych i oficjalne potwierdzenie bardzo dobrych informacji. ? Jesteśmy na etapie kompletowania dokumentacji wymaganej do zawarcia finalnej umowy na dotację, ale jest to kwestia niedługiego już czasu ? mówi nam Urszula Chrzanowska, szefowa Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych w grodziskim magistracie.

Na co konkretnie zatem Grodzisk wyda przyznane miliony? Lista jest naprawdę obszerna. Na nowo zagospodarowany ma być np. dawny Park Lipnera na tyłach Szpitala Zachodniego.  Prócz parku i ogrodu magistrat przewiduje także dodatkowe skwery i nasadzenia zieleni biegnącej wzdłuż ulicy. Park ma mieć charakter wypoczynkowy, zachowujący walory naturalnego krajobrazu lasu olszowego. Jego teren zostanie podzielony na dwie strefy ? na terenie nadrzecznym ma powstać ścieżka edukacyjna, pokazująca naturalne zbiorowiska roślinności wodnej i łęgowej, natomiast w części znajdującej się od strony szpitala pojawi się park linowy albo inne atrakcje związane z rozwojem sprawności fizycznej dla osób w każdym wieku (np. urządzenia zewnętrznej siłowni), a także część strefy wypoczynkowej służącej spokojnej rekreacji i spacerom. Ponadto przez park będzie przebiegała ścieżka pieszo-rowerowa utwardzona nawierzchnią mineralną, nie zabraknie gruntowych ścieżek wewnętrznych, ławek, tablic informacyjnych, koszy na śmieci, czy oświetlenia.

Nowe oblicze mają zyskać też skwery znajdujące się na rogu ulic Granicznej i Szwedzkiej, teren między blokami przy ul. Żeromskiego, na końcu ul. Armii Krajowej, u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Warszawskiej, a także bulwar nadrzeczny przy ul. Bałtyckiej. W każdym z wymienionych miejsc prace będą polegały na uporządkowaniu terenu i nasadzenie nowej zieleni mającej podnieść jakość estetyczną i biologiczną. Ponadto przy ul. Żeromskiego powstanie plac zabaw oraz miejsce do wypoczynku dla mieszkańców, a także ciągi komunikacyjne.

Należy również wspomnieć o dwóch innych aranżacjach terenów zielonych planowanych w ramach inwestycji. Chodzi o park na osiedlu Jaśminowa o powierzchni 6 tys. mkw. oraz nieco mniejszy obiekt ? liczący 4 tys. mkw. ? u zbiegu ul. Górnej i Łowczej naprzeciwko przedszkola. Będzie to zielony plac zabaw ze ścieżką edukacyjną i labiryntem roślinnym.

? Myślimy, że jeszcze pod koniec tego roku uda się ogłosić przetarg tak, aby na wiosnę 2017 roku mieć już wyłonionego wykonawcę i móc rozpocząć pierwsze prace ? zaznacza Chrzanowska.





💬︎   dodaj komentarz

Wiadomo, park na tyłach szpitala przygotowany pod nowe osiedle jednego z deweloperów który już się reklamuje owym parkiem.

Jerzy
14-10-2016 09:19

Wiadomo jedno, że nie ma Pan pojęcia o mieście, w którym Pan mieszka. I to w stopniu zawstydzającym. Park Lippnera przez dziesiątki lat, do czasu budowy Szpitala Zachodniego, był bardzo ważną częścią kultury przyrodniczej i społecznej Grodziska. Jego powrót na mapę miasta, nawet w tej okrojonej siłą rzeczy części, jest doskonałą wiadomością dla wszystkich, którzy w tym mieście urodzili się i dorastali jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku i park ten pamiętają. A co do osiedla, nie będzie na nim mieszkał developer, lecz tacy sami mieszkańcy jak Pan, czy ja. Pomijam, że już dziś mieszka tam bardzo duża ilość ludzi, dla których ten park stanie się atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu.

pramela
14-10-2016 13:58

Powiem Pani tak. Wszystko co dzieje się w Grodzisku, nie dzieje się przypadkiem. Każda inwestycja jest ściśle robiona pod kogoś.
N.p Stawy Walczewskiego. Wiadomo ze trzeba je było kiedyś odrestaurować.Ale CZY TO DZIEŁO PRZYPADKU, ZE W TYM SAMYM CZASIE jeden z zaprzyjażnionych Developerów buduje najpierw jeden blok wbrew przepisom, a teraz drugi ? A gdzie będzie wyjazd z tego bloku przy Nadarzyńskiej ? Zapewne w Nadarzyńską, tylko czy ktoś inny dostałby pozwolenie na wyburzenie domu/biura i wybudowanie drogi ? Czy Pani zdaje sobie sprawę jaki haos powstanie w miejscu wyjazdu z tego bloku? Przecież to jest tuż obok przejazdu WKD.

Ulica Bałtycka. Dla kogo zmieniono organizację ruchu ? Nie będę już podawała szczegółów. Kto mądry - zrozumie o co chodzi.
I tak jest ze wszystkim , w mieście CORLEONE.

olga
27-10-2016 09:18








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.