29 11 2017

Kolejna gmina ma projekt budżetu na przyszły rok

29.11.2017, godz.: 19:35
Kolejna gmina ma projekt budżetu na przyszły rok
Fot. Pixabay

O Baranowie piszemy w ostatnich tygodniach stosunkowo regularnie, głównie za sprawą planów pobudowania w gminie Centralnego Portu Lotniczego. Warto jednak zająć się tematem przyziemnym, ale z punktu widzenia mieszkańców bardzo istotnym – chodzi o przyszłoroczny budżet gminy, którego projekt niedawno upubliczniono. Sprawdzamy, jak wygląda w liczbach.

Planowane dochody Baranowa wyniosą ponad 22,7 mln zł, podczas gdy wydatki ustalono w projekcie na poziomie przeszło 23,1 mln zł. Oznacza to zarazem, że deficyt budżetowy powinien wynieść 400 tysięcy złotych, a pokryty zostanie z kredytu zaciągniętego na rynku krajowym.

Tyle, jeśli idzie o ogólne wskaźniki. Tym co, z pewnością zainteresuje mieszkańców, jest kwota zaplanowana na różnego rodzaju inwestycje. Na te Baranów zamierza wydać blisko dwa miliony złotych.

Zdecydowaną większość tej puli gmina przeznaczy na drogi. Milion przekaże w formie pomocy finansowej dla starostwa na gruntowną przebudowę ul. Królewskiej w Kaskach, która jest drogą powiatową. Kolejnych ponad 480 tysięcy pochłonie szereg zadań związanych z drogami gminnymi. 200 tys. zł gmina chce zabezpieczyć na wymianę nakładki asfaltowej na ul. Akacjowej oraz Kościelnej. Kilka pomniejszych inwestycji to m.in. poszerzenie pasa drogowego w ul. Błońskiej w Bronisławowie, przebudowa drgi w Stanisławowie wraz z wymianą nakładki asfaltowej, analogiczna inwestycja w Żabach.

Pozostałe pół miliona przeznaczone na inwestycje zostało rozdzielone pomiędzy różne zadania. 200 tys. zł gmina zamierza zabezpieczyć na budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Drybus. 100 tysięcy pochłonie dalsza rozbudowa Szkoły Podstawowej w Bożej Woli, zaś 50 tysięcy gmina powinna zabezpieczyć na adaptację poddasza budynku szkoły w Golach – tak, by w przyszłości pełniło funkcję miejsca integracji i aktywizacji mieszkańców.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi