12 04 2018

Kłopotliwe bramki na A2. Znikną czy nie?

12.04.2018, godz.: 11:44
Kłopotliwe bramki na A2. Znikną czy nie?
fot. GrodziskNews

Dzisiejsza kolizja na przy bramkach autostradowych na A2 przy MOP Brwinów po raz kolejny wywołała wśród kierowców falę komentarzy na temat zasadności istnienia tych wysepek, skoro punktu poboru opłat nie ma od początku działania autostrady. Zapytaliśmy więc o to w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że konstrukcje wysepkowe wraz z bramkami zostały przez budowniczych autostrady A2 stworzone na potrzeby uruchomienia w przyszłości punktu poboru opłat za przejazd tą trasą. Tyle że do dziś nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ów punkt zacznie tam działać. Na porządku dziennym są natomiast kolizje i i związane z nimi korki, których zdaniem kierowców można by uniknąć, gdyby załatwić wreszcie sprawę z bramkami w jedną lub drugą stronę.

– Za każdym razem to samo. Kolizja na bramkach, później korki, bo droga zablokowana, albo inni kierowcy patrzą, co się stało. Kiedy wreszcie drogowcy zrobią z tym porządek? – pytanie jeden z czytelników w wiadomości do redakcji. – Niech usuną te pseudobramki, bo tylko szkodzą – dodaje.

Okazuje się jednak, że GDDKiA zarządzająca autostradą jest w pełni uzależniona od decyzji na wyższym, ministerialnym szczeblu. – Jak na razie nie ma decyzji ani co do uruchomienia poboru opłat, ani też usunięcia wysepek. Sprawa jest obecnie procedowana w Ministerstwie Infrastruktury, do którego należy decyzja w tej kwestii – mówi nam Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA. – Trzeba pamiętać, że chodzi o kilkumilionowe przedsięwzięcie, a nie doraźne sfrezowanie wysepek. Pod nimi przebiega bowiem przejście podziemne dla pracowników, m.in. ewentualnego punktu poboru opłat. Taka zmiana wiązałaby się z poważniejszą przebudową na autostradzie – dodaje Krynicki.

Sprawie będziemy się przyglądać i poinformujemy o decyzjach resortu.

5

Dodaj Komentarz

 • Rota

  Kwestia usunięcia pseudobramek oczywiście jak dla mnie jest potrzebna, wiadomo, że usprawni to ruch na trasie. Natomiast co do kolizji to tu się nie zgodzę… Na bramkach jest stopniowe ograniczenie prędkości od 100 przed do 40 przy samych zwężeniach. Średnio kierowcy przejeżdżają tam z prędkościa 100 zamiast 40 więc niestosowanie się do zasad ruchu drogowego, które jest zwykle w więkoszości powodem wszelkich kolizji i problemów. Proste 😛

  • Michu

   WOW, co za błyskotliwa analiza! Jestem pod wrażeniem! Czuć kompetencję psychologa transportu.

  • adamos

   No kolego powinienes pracowac w komisji antoniego. Jak ty widziales samochid ktory tam przejezdza 100kmh to ……. jestem pod wrazeniem twojej analizy. Brawo brawo…

   • Tomasz Piekarczyk

    Naprawdę nie widziałeś tam auta, które jedzie 100 km/h lub szybciej? Nie udawaj głupiego. Zauważalna część aut jedzie jak potłuczona. A przejazd z prędkością rzędu 100 km/h nie wymaga wcale cyrkowych zdolności – za to generuje spore szanse na kolizje. Także przy gwałtownym hamowaniu przed bramkami.

  • Tomasz Chązik

   Zgadza się. Większość kierowców przejeżdża tam z taką właśnie prędkością. Tiry prawym pasem trochę wolniej 80-90 km/h.

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi