11 07 2019

Jest umowa na projekt drugiego toru z Podkowy do Grodziska

11.07.2019, godz.: 11:00
Jest umowa na projekt drugiego toru z Podkowy do Grodziska
Fot. wkd. com.pl

Kolejny krok do wybudowania drugiego toru WKD z Podkowy do Grodziska. W środę w siedzibie spółki została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej nowego toru.

Umowa została podpisana przez zarząd spółki WKD oraz wykonawcę, czyli firmę TRANSPROJEKT GDAŃSKI Sp. z o.o. W ramach zadania zostanie przygotowana kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz przygotowane zostaną wnioski wraz z wymaganymi załącznikami o wydanie wszystkich niezbędnych opinii, pozwoleń, uzgodnień i decyzji administracyjnych dla realizacji przedsięwzięcia. – Rozpoczynamy kolejny bardzo ważny etap niezbędny dla dalszego dynamicznego rozwoju Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jednocześnie wypełniamy zamierzenie leżące u podstaw strategii przyjętej przez założycieli i budowniczych linii kolejowej EKD, którzy ponad 90 lat temu planowali drugą nitkę toru do Grodziska Mazowieckiego. Jesteśmy przekonani, że przedsięwzięcie, na rzecz którego zawarta została dziś umowa, przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania kolejowymi przewozami pasażerskimi, polepszenia jakości usług przewozowych oraz zwiększenia mobilności mieszkańców miejscowości podwarszawskich – powiedział Michał Panfil, prezes zarządu WKD.

Sama budowa ma mieć dość szeroki zakres. Obejmuje takie elementy jak: infrastruktura torowa, sterowanie ruchem kolejowym, zasilanie, perony przystankowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przejazdy kolejowe. W ramach inwestycji zostanie zmodernizowany istniejący tor między Grodziskiem a Podkową, a także zmodernizowane zostaną stacje Grodzisk Mazowiecki Radońska oraz Podkowa Leśna Główna. Modernizacja obejmie w szczególności dostosowanie przystanków do wymagań niepełnosprawnych podróżnych.

Projekt ze wszystkimi uzgodnieniami i pozwoleniami powinien być gotowy do lipca 2020 r., a do końca 2020 r. WKD będzie zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane. Zakończenie prac przewiduje na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r.

Całkowity koszt wykonania dokumentacji projektowej to 3,4 mln zł. – Jako doświadczony podmiot funkcjonujący od lat w branży projektów transportowych, podpisując dzisiejszą umowę z Warszawską Koleją Dojazdową cieszymy się, że obok wielu realizowanych w szerokim zakresie przedsięwzięć o znaczeniu ponadregionalnym i państwowym, znajdują się również takie, które reprezentują nieco mniejszą skalę, ale równie znacząco wpisują się w dążenia do wzmocnienia roli kolei na obszarze aglomeracyjnym. Mamy ponadto na uwadze, iż rozbudowa kolei aglomeracyjnej, jaką jest WKD, będzie mieć istotne znaczenie dla dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego terenów, przez które owa kolej przebiega – podkreślił Marek Rytlewski, prezes zarządu TRANSPROJEKT GDAŃSKI Sp. z o.o.

Dzięki drugiemu torowi między Podkową a Grodziskiem przed wszystkim zwiększy się przepustowość na linii WKD.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.