08 11 2017

Jest uchwała w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

08.11.2017, godz.: 07:41
Jest uchwała w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego
Fot. Pixabay

Wczoraj rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczpospolitej Polskiej”.

Podjęta uchwała daje zielone światło rządowi w przygotowaniu i realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia. Pełnomocniki Rządu Do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild  poinformował, że celem na najbliższe tygodnie będzie przygotowanie i podjęcie specustawy, a także powołanie spółki Skarbu Państwa, której zostanie powierzone czuwanie i realizowanie zadań związanych z CPK. Ma to znacznie przyspieszyć proces inwestycyjny. Specustawa ma trafić do Sejmu jeszcze w tym roku, a gdy to się stanie, to kolejnym etapem będą postępowania środowiskowe, które powinny ruszyć na początku 2018 r. Co już nie jest niespodzianką, Wild zarekomendował wybudowanie CPK w Stanisławowie w gminie Baranów.

Obszar, na którym ma powstać to ziemia między drogą krajową nr 50 i   drogą wojewódzką 579. Łącznie będzie to obszar o powierzchni 11,4 tys. hektarów, z czego lotnisko z niezbędną infrastrukturą ma zajmować około 3 tys. hektarów. Jak czytamy w uchwale „Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z  największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i  kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019  r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 r.”

CPK ma integrować ruch lotniczy oraz kolejowy (który ma być rozbudowywany) w jednym węźle. Dodatkowo ma być połączony spójną siecią drogową. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy oraz przebudowa autostrady A2.

Pełna treść uchwały jest dostępna tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi