11 06 2019

Jest przetarg na odnowę oblicza Dworku Chełmońskich

11.06.2019, godz.: 13:39
Jest przetarg na odnowę oblicza Dworku Chełmońskich
fot. grodzisk.pl/Wizaulizacja

Kilka dni temu burmistrz Grzegorz Benedykciński zapowiadał, że wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na remont i tzw. rewaloryzację Dworku Chełmońskich w Adamowiźnie. Zaiste nastąpiło to wczoraj. Z przetargu dowiadujemy się, że inwestycja ma się zakończyć do końca września 2020 roku.

Dworek dr. Mateusza Chełmońskiego, brata malarza Józefa Chełmońskiego, to jeden z ważniejszych zabytków na terenie gminy. Jest wybitnym przykładem tzw. stylu dworkowego. Został zbudowany w sąsiedztwie sztucznego stawu na rzece Mrownie według projektu Witolda Pokrowskiego w 1930 roku. Po drugiej stronie stawu znajduje się przeszło dwuhektarowy park ze starodrzewiem określanym jako „Dęby Chełmońskiego”. Do 1939 r. park znajdował się w rękach rodziny Chełmońskich, później zajmowali go różni najemcy, następnie na jakiś czas obiekt powrócił do właścicieli, a obecnie dworek wraz parkiem należy do gminy. W roku 2013 podjęto decyzję restauracji całego kompleksu. Powstał projekt rewitalizacji, oszacowano także całkowity koszt inwestycji na kilka milionów złotych.

Po perturbacjach z poprzednim wykonawcą, który nie dotrzymywał terminów i trzeba było rozwiązać z nim umowę oraz dokonać zmian w projekcie, teraz Grodzisk ma nadzieję znaleźć solidną firmę, która stanie na wysokości zadania.

Przedmiotem inwestycji jest odbudowa budynku dworku oraz dostosowanie pomieszczeń do nowych funkcji wystawienniczo-usługowych, ponadto odtworzenie ścieżek i alejek parkowych wraz z nowymi nasadzeniami zieleni. W zakres robót wejdą też m.in. rozebranie murowanych kominów i innych elementów konstrukcji budynku, a następnie wykonanie nowych.

Kolejnym punktem zamówienia są prace na terenie dworku. Wykonanie ścieżek i alejek parkowych, nasadzenia roślinności, oświetlenie parkowe, mała architektura. Budynek zaplecza mostek, zjazd w okolicach mostku oraz kładka zostaną zrealizowane w kolejnym etapie inwestycji.

Inwestycja przewidziana w tym przetargu ma być gotowa do 30 września przyszłego roku.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata