17 05 2019

Jaktorów chce dołączyć do rady społecznej ds. CPK

17.05.2019, godz.: 14:57
Jaktorów chce dołączyć do rady społecznej ds. CPK
fot. PIxabay

Kilka dni temu informowaliśmy, że skład Rady Społecznej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego wciąż jest niekompletny, dlatego wstrzymano negocjacje dotyczące wykupu gruntów (tutaj). Wczoraj pojawił się nowy wątek – Jaktorów także chciałby mieć swoich przedstawicieli w radzie, a strona rządowa odniosła się do tego pomysłu.

Przypmnijmy, że pełnomocnik rządu ds. CPK Minister Mikołaj Wild już w ubiegłym roku zapowiadał utworzenie rady, w której działalność byliby zaangażowani przedstawiciele trzech gmin objętych lokalizacyjnie projektem budowy lotniska: to Baranów, Tresin i Wiskitki każda z nich przyjęła uchwałę w tej sprawie.

Jakie działania ma podejmować Rada Społeczna ds. CPK? Będzie doradzać pełnomocnikowi rządu ds. CPK Mikołajowi Wildowi i spółce celowej CPK w sprawach istotnych dla lokalnej społeczności w tym m.in. w sprawie gruntów pod port zarówno podczas dialogu z mieszkańcami oraz później w trakcie realizacji inwestycji. Ponadto rada ma pomagać w planowaniu i prowadzeniu kampanii informacyjnej i być ciałem opiniodawczym. Rada Społeczna ma mieć 15 członków z trzech wspomnianych gmin.

Jeszcze w marcu, kiedy temat był na tapecie, wójt Jaktorowa Maciej Śliwerski skierował pismo do Mikołaja Wilda, w którym upominał sie o rozszerzenie składu rady o przedstawicieli tej właśnie gminy. Argumentował, iż Baranów i Stanisławów są w bliskim i bezpośrednim sąsiedztwie z Jaktorowem, toteż tę gminę temat lotniska bardzo dotyczy.

Minister niedawno odpowiedział, a jaktorowski magistrat opublikował treść pisma. Mikołaj Wild podkreśla w nim, że w założeniu rada ma składać się z mieszkańców wyłącznie tych gmin, na których może znaleźć się CPK zgodnie z projektowaną lokalizacją.

Pełnomocnik rządu dodaje jednocześnie, iż brane będą pod uwagę również inne głosy lokalnych społeczności i trwają prace nad ustaleniem formuły współpracy z szerszym gronem społecznym.

Oba pisma znajdziecie tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi