19 12 2016

Jakiej oferty kulturalnej chcą mieszkańcy?

19.12.2016, godz.: 07:27
Jakiej oferty kulturalnej chcą mieszkańcy?
Fot. milanowek.pl

W drugiej połowie listopada zostały przeprowadzone spotkania warsztatowo-konsultacyjne z mieszkańcami Milanówka dotyczące potrzeb kulturalno-edukacyjnych Milanówka oraz zagospodarowania zabytkowej Willi Waleria. Jakie pomysły na te zagadnienia mają mieszkańcy?

Inicjatywa ta miała na celu zebranie opinii i pomysłów mieszkańców Milanówka, które staną się podstawą do opracowania analizy popytu i potrzeb, a następnie projektu zagospodarowania, funkcjonowania i remontu Willi Waleria na cele publiczne związane z kulturą, sztuką i edukacją oraz pozyskanie potencjalnych partnerów w projekcie.

W spotkaniach udział wzięło około 50 osób. Milanowianie rozmawiali na temat propozycji działań kulturalnych i edukacyjnych. Wyraźnie podkreślali potrzebę realizacji oferty warsztatowej związanej ze sztuką, która jest wpisana w historię miasta oraz samej Walerii. Ponadto zgłoszono potrzebę utworzenia miejsca do spotkań np. na terenie ogrodu przy wspomnianej willi, czy zagospodarowania przestrzeni publicznej na wydarzenia plenerowe o różnorodnym charakterze.

Milanowianie rozmawiali też o potrzebach kulturalnych mieszkańców, które byłyby podstawą do budowania instytucji kultury. Podkreślali m.in. konieczność realizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, aby trafiały one do jak najszerszego grona odbiorców, zastosowanie nowoczesnych form przekazu, aby przyciągała i rozwijała kreatywność u młodych ludzi. Według uczestników należy nawiązać współpracę z uczelniami wyższymi i instytucjami, żeby zachować ciągłość wymiany nowych doświadczeń i nowych form współpracy.

Uczestnicy zgłosili potrzebę utworzenia miejsca spotkań, kreatywności, pozytywnej energii, wymiany doświadczeń. Zostały również określone funkcje takiego miejsca. Miałaby to być kawiarnia, galeria z możliwością zakupu prac artystów, czy zaprojektowanych przez nich gadżetów promocyjnych. Pojawiły się również głosy, że potrzeba organizacji wystaw stałych, czy plenerowych.

Od milanowskiej młodzieży wypłynął pomysł utworzenia tzw. „escape room” czyli miejsca rozwiązywania zagadek, łamigłówek, dającego możliwość rywalizacji. Młodym brakuje pracowni tematycznych m.in. rzeźbiarskich, filmowych i teatralnych, które powinny uwzględniać udział osób z niepełnosprawnościami. Chcieliby stworzyć laboratorium twórcze będące animacją działań kulturalnych, włączającą do życia miejskiego. Można by tam eksperymentować i testować różne rozwiązania, prowadzić różne badania.

Władze Milanowskiego Centrum Kultury podkreślają, że spotkania te przyniosły wiele pomysłów, które zostaną ujęte we wspomnianej analizie. Ta z kolei będzie podstawą do ubiegania się środki zewnętrzne na realizację zadań kulturalnych. Ponadto będzie to podstawa do realizacji odpowiednich działań kulturalnych domu kultury.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi