10 11 2017

Jak odkorkować Grodzisk? Pytamy burmistrza o drogowe plany inwestycyjne

10.11.2017, godz.: 14:35
Jak odkorkować Grodzisk? Pytamy burmistrza o drogowe plany inwestycyjne
fot. GrodziskNews

Od dawna wiadomo, że budowa zachodniej obwodnicy Grodziska będzie kluczową inwestycją mającą odkorkować miasto. Sama obwodnica nie rozwiąże jednak problemu zatorów na głównych szlakach komunikacyjnych. Postanowiliśmy więc zapytać burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego o inne pomysły i plany budowy dróg, które rozładują korki.

Dziś sytuacja komunikacyjna Grodziska jest trudna. Nie tylko miasto, ale cała gmina borykają się z problemem dużych korków, wydłużających się wraz ze wzrostem liczby samochodów. Jest on szczególnie widoczny na głównych szlakach komunikacyjnych, zwłaszcza w godzinach szczytu. Kierowcy zapytani, gdzie korkuje się najbardziej, bez dłuższego namysłu wskazują ul. Sienkiewicza, 3 Maja od ronda na ul. Orzeszkowej do wiaduktu na Okulickiego; a także Kościuszki i wiele innych. Wszyscy zgodnie podkreślają, że obwodnica zachodnia jest gminie niezbędna niczym powietrze, ale oprócz głównej inwestycji potrzebną są również inne szlaki komunikacyjne.

Postanowiliśmy zapytać burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego, jakie ma drogowe pomysły, prócz obwodnicy, by poprawić sytuację w mieście. – Na pewno będziemy chcieli zrobić drogę, która połączy Radonie z Książenicami i wyprowadzić ruch w kierunku Warszawy dla aut z tej części gminy. Bo trzeba pamiętać, że po remoncie trasy katowickiej, będzie to bardzo dobre połączenie ze stolicą. Kolejna sprawa to zrobienie poprzecznego połączenia w mieście poprzez budowę docelowo łącznika ul. Chełmońskiego z Warszawską. Dziś budujemy łącznik Chełmońskiego z Daleką. Następnie w planach będzie droga między Daleką a Warszawską, powstanie bowiem przedłużenie od Dalekiej do Montwiłła i dalej do Nowej przez Emilii Plater do Warszawskiej. Ale to już po wybudowaniu obwodnicy – mówi nam grodziski włodarz.

Co dalej? Burmistrz zapowiada, że modernizację przejdzie również tzw. mała obwodnica Grodziska, czyli droga biegnąca od ulic Bałtyckiej i Wspólnej w Grodzisku przez Wólkę Grodziską, Chlebnię, Kłudno Stare do węzła autostrady A2 we wsi Tłuste, i mająca być alternatywą dla drogi wojewódzkiej nr 579. Benedykciński ujawnił również, że miasto zamierza uruchomić ekspresową komunikację autobusową dowożącą mieszkańców do stacji PKP i WKD. – Cel jest taki, żeby zachęcić grodziszczan do pozostawienia samochodów w swoich garażach i na posesjach. Wówczas w godzinach szczytu natężenie ruchu byłoby zdecydowanie mniejsze. Zobaczymy, jak to wyjdzie. Zachętą dla mieszkańców ma być fakt, iż komunikacja będzie bezpłatna – wyjaśnia Benedykciński. – Wkrótce mieszkańcy dostaną ankiety, w których wskażą skąd dojeżdżają do stacji, byśmy mogli odpowiednio skoordynować te autobusy – dodaje.

Inną inwestycją drogową ma być remont trasy biegnącej przez Kraśniczą Wolę z Jaktorowa do autostrady A2. – Poza tym wystąpiliśmy już o środki unijne na przebudowę skrzyżowań w mieście. Chodzi m.in. o lewoskręt i prawoskręt na 1 Maja, a także modernizacje krzyżówek na Nadarzyńskiej i Chełmońskiego – opowiada burmistrz i dodaje: – Wszystkie te działania przy założeniu, że funkcjonuje też obwodnica zachodnia zdecydowanie poprawią sytuację.

8

Dodaj Komentarz

 • waldi

  Jak zwykle bajki.
  A co z małą obwodnicą która miała dochodzić do Nadarzyńskiej /w rejonie willi Kniaż /?
  Tyle obiecywał a tam teraz budują segmenty.
  I po co te bajki. Grunty sprzedano ,obwodnicy małej nie będzie.
  Zostawić samochody w domu ?
  Dlaczego Burmistrz na pieszo nie chodzi tylko wozi się służbowym i to jakim ?
  Może warto dać przykład i zrezygnować z drogiego auta a wypożyczyć rower albo z buta przez miasto do pracy.Przy okazji lepiej będzie widać zaniedbania i korki na ulicach.
  Prawda jest taka że za kilka lat miasto stanie w miejscu, bo nie ma alternatywnych dróg.
  Tam gdzie mogły by powstać , wydaje się pozwolenia na budowy dla developerów.
  Dlaczego przy skrzyżowaniu Okulickiego/Królewska/ Nadarzyńska pozwala się budować następne sklepy, czy coś innego.
  A nie lepiej byłoby zakupić te działki i zbudować potężne rondo ? Na tym skrzyżowaniu nie mieszczą się samochody. TIR-y po chodnikach jeżdżą bo promień skrętu jest za mały.

  • adamos

   Waldi 😉 jak ty sie dowiesz a dowiesz sie napewno kto buduje sklepy na rogu kolo shella to samo ci sie odpowie dlaczego nie rondo hehe. Rondo zyskow nie przyniesie takich jak akumulatory apteka i szkola karate 😉 a na swoim nie trzeba pozwalac 😉 wiesz o kim mowa ?? 😉 czy myslisz ze taka dzialka w takim miejscu mogla nalerzec do mnie czy do ciebie ??

   • waldi

    Jeżeli te ten o którym myślę, to już byłby szczyt bezkarności.
    Jeśli to on, to w niedługim czasie cały Grodzisk będzie jego.

    • adamos

     Juz jest i to ten o ktorym myslisz 😉 przeciez majac taka wladze nie odda takich gruntow byle komu. Pol ksiazenic jako ugory kupil za centa a zobacz jakie osiedle tam jest przeciez to na jego dzialkach… zobacz za nowym cmentarzem w prawo jak na adamowizne co tam sie stawia i jak.myslisz czyje to sa dzialki ? 😉 nadarzynska rog warszawskiej zgadnij czyje to ? 😉 mialo byc rondo a co jest ?? Ronda to tam napewno nie bedzie. Myslisz ze dlaczego tak za wszelka cene laczy kaleczyn z nadarzynska przez e.platter i warszawska ?? Nie myslisz ze to mega miejsce na np stacje benzynowa ? Tranzyt z 8 do a2 lacznik placyk jak marzenie ; )

 • Monika

  Wydaje sie, że burmistrz nie ma pomysłu na odkorkowanie grodziska i to sie wydaje najwieksza tragedia regionu. Podobaja mi sie rozne inicjatywy miasta, niestety brak jest wizji drogowej.
  Jak do tego dodamy plany portu lotniczego w baranowie to rower dla mieszkańców będzie jedynym szybkim środkiem lokomocji…

 • bonzo

  pomysł dla ZSL na odkorkowanie :
  nałożyć nowy podatek od dobra luksusowego, pt. samochód, zaporowy. tysiąc to za mało. ustaliłbym 2tyś na samochów powyżej 6 lat i 5tyś dla młodszych* nie dotyczy ZSLowców i krewnych

 • paula

  Obwodnica, obwodnica, obwodnica – od lat słyszę opowiadania, że będzie.
  Znudziło mi się i się wyniosłam gdzie indziej. A Pan Burmistrz to po
  prostu nie radzi sobie z komunikacją w mieście i rozwojem miasta. Porównajcie sobie jak zmienia się w latach liczba mieszkańców Grodziska i Pruszkowa. Grodzisk po prostu stoi w miejscu.

 • Mario Nico

  Temat obwodnicy to jakiś chora sprawa dla Grodziska? Marki nie chwaliły się od ponad dziesięciu lat a uruchomią przejazd własną obwodnicą jeszcze może przed Świętami. A Grodzisk zakorkowany, że aż szkoda patrzeć. Kpina

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi