12 09 2019

Jak będzie wyglądać CPK? Projektanci pokazali nowe koncepcje [FOTO]

12.09.2019, godz.: 14:20
Jak będzie wyglądać CPK? Projektanci pokazali nowe koncepcje [FOTO]
fot. CPK/Koncepcja KPF

Firmy projektowe zaprezentowali drugą pulę koncepcji architektonicznych ukazujących jak może wyglądać i jakie funkcjonalności posiadać ma Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie.

Choć lotnisko ma według rządowych planów zostać wybudowane do 2027 roku, to już teraz pojawiają się różne kwestie związane z przygotowaniem lotniska i całej infrstrukrtury: kolejowej, drogowej, urbanistycznej.

Po otrzymaniu w czerwcu pierwszej porcji wizualizacji, które mogą być inspiracją do budowy lotniska, spólka CPK poprosiła firmy o bogatym portfolio projektowym o przygotowanie kolejnych koncepcji. Są to firmy Woods Bagot, Populous i KPF.

Według koncepcji pracowni KPF, która ma w swoim dorobku projekty m.in. lotnisk w Abu Dhabi, Amsterdamie i Seulu, terminal CPK powstanie na planie trójkąta. – Trójkątny kształt terminala jest optymalny z architektonicznego punktu widzenia, niosąc ze sobą wiele korzyści. Oznacza wygodę przemieszczania się, skrócenie czasu przesiadek i łatwość adaptowania przestrzeni. Nawiasem mówiąc, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości – wyjaśnia architekt Jens Hardvendel z KPF w informacji dla mediów.

Przeźroczysty trójkątny dach hali lotniska miałby zapewniać jak najwięcej naturalnego światła.

Koncepcja projektantów z pracowni Populous bezpośrednio nawiązuje do tzw. miasta lotniskowego, zespołu urbanistycznego żyjącego wokół lotniska. To tam znalazłyby się hotele, centra handlowe i konferencyjne, przestrzenie rozrywkowe i kulturalne oraz dystrybucyjne.

Na najniższej kondygnacji ma znaleźć się stacja kolejowa zintegrowana z terminalem. Na najwyższej – hale odlotów i przylotów, saloniki business lounge. Między nimi zaplanowano częściowo dostępną publicznie przestrzeń z licznymi atrakcjami, takimi jak centrum SPA, miejsca do pracy i spotkań biznesowych, gier.

Pracownia Woods Bagot wychodzi w swej koncepcji z założenia, że dotychczas lotnisko przyszłości jeszcze nie powstało, a CPK będzie pierwszym takim. Co to oznacza? elastyczną, modułową koncepcję portu lotniczego, którą można dopasowywać do nieustannych zmian zachodzących w lotniczym świecie. Wizualnie koncepcja nawiązuje do polskiej przyrody i ma podkreślać bliskość z naturą, stąd imitujące pnie drzew panele na suficie.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata