07 11 2017

Inwestycja z budżetu obywatelskiego nie zostanie zrealizowana

07.11.2017, godz.: 09:59
Inwestycja z budżetu obywatelskiego nie zostanie zrealizowana
Fot. GrodziskNews.pl

Milanowski magistrat poinformował, że jedna z trzech inwestycji wybranych w ramach budżetu obywatelskiego nie zostanie zrealizowana. Instalacja „Mech zjadający smog” okazała się zbyt droga.

Przypomnijmy. W budżecie obywatelskim 2017 r. do wydania było łącznie 300 tys. zł. Spośród 15 inwestycji wybrano trzy, które zyskały największe poparcie w głosowaniu milanowian. A są to konkretnie: nasadzenia drzew morwy białej i czerwonej na terenie gminy Milanówek w miejscach publicznych oraz na prywatnych posesjach, zgodnie ze zgłoszeniami mieszkańców (387 głosów, wartość projektu ok. 110 tys. zł); dalej – oznaczenie na terenie Milanówka ścieżek rowerowych i pieszych oraz wydanie mapy topograficznej ze szlakami dla cyklistów (354 głosy, wartość projektu ok. 30 tys. zł); wreszcie trzecią wybraną propozycją był „Mech zjadający smog”, czyli ławka ze specjalną odmianą mchu pochłaniającą zanieczyszczenia (313 głosów ok. 150 tys. zł).

Miasto ogród poinformowało właśnie, że ta ostatnia inwestycja nie zostanie zrealizowana. – „Podczas oceny projektu pod względem merytorycznym, urząd sprawdzał możliwość wykonania tej instalacji, biorąc pod uwagę m.in. koszty, jakie są przeznaczone na to zadanie. Oferta jedynego, niemieckiego producenta tej instalacji, mieściła się w budżecie partycypacyjnym, jednak w trakcie przygotowywania procedury przetargowej, okazało się, że instalacja znacznie przewyższy próg 150 000 zł. Tak kosztowna realizacja, mogłaby narazić gminę na nieracjonalne gospodarowanie finansami publicznymi, dlatego też, miasto podjęło decyzję o rezygnacji z tego projektu” – czytamy  na stronie internetowej milanowskiego magistratu.

Co więc z pieniędzmi, które były przeznaczone na to zadanie? Miasto zamierza zrealizować dwa inne projekty, które w głosowaniu mieszkańców znalazły się na kolejnych miejscach. Będą to cztery wiaty rowerowe na osiedlu Berliny oraz wymianę nawierzchni parkingów również na tym osiedlu.

Urzędnicy zapewniają, że mimo rezygnacji z proekologicznej instalacji „Mech zjadający smog” planują podjąć działania w walce ze smogiem. – Poszukując alternatywnego rozwiązania dla instalacji, skontaktowaliśmy się z miastami, które również rozpatrywały jej wykonanie. Miasto Warszawa otrzymało opinię z SGGW, w której proponuje się zastąpienie jej tzw. „zielonymi ścianami” z zastosowaniem zimozielonego bluszczu pospolitego. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie niż projekt niemieckiej firmy, a pełni ono podobne funkcje. Podjęliśmy już rozmowę dotyczącą nawiązania współpracy z SGGW w zakresie stworzenia projektu „zielonych ścian”. O etapach realizacji tego projektu będziemy informować na bieżąco – zaznaczają urzędnicy.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi