08 01 2017

Interesujący styczeń w grodziskiej bibliotece

08.01.2017, godz.: 14:03
Interesujący styczeń w grodziskiej bibliotece
fot. grodzisk.pl

Różnorodną ofertę na styczeń – nie tylko pod względem interesujących pozycji wydawniczych – przygotowała grodziska biblioteka publiczna. Będą spotkania autorskie, wykłady historycznoliterackie, a także konkurs czytelniczy dla dzieci i młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami.

W konkursie, o którym mowa, młodym czytelnikom towarzyszyć będzie postać Biblusia, samą zaś akcję nazwano „Z Biblusiem w świat książek!”. By wziąć w niej udział, trzeba przyjść do biblioteki w Grodzisku (ul. Spółdzielcza 9) lub do którejś z filii: w Pawilonie Kultury, w Kadach bądź w Izdebnie Kościelnym – i odebrać „Pakiet Biblusia”. Znajdziecie w nim sympatycznego niebieskiego stworka, specjalną książeczkę, w której „Bibluś” pomoże dokonać wyboru kolejnych tytułów, w niej także trzeba będzie opisać o czym była przeczytana w danym czasie pozycja. Za każdą przeczytaną książkę uczestnicy akcji otrzymają jedną naklejkę. Cel jest prosty: zebrać jak najwięcej naklejek i wziąć udział w losowaniu trakcyjnych nagród.

Akcja potrwa niemal do końca kwietnia a losowanie odbędzie się w maju podczas Tygodnia Bibliotek. Szczegółowych informacji na ten temat udziela grodziska biblioteka pod numerem telefonu 22 434 79 07.

Biblioteka kontynuować będzie również cykl spotkań Edukacyjne czwartki: Przystanek Historia. W ramach współpracy Biblioteki z IPN „Historyczne konteksty lektur szkolnych”. I tak 19 stycznia odbędą się dwa wykłady. Dla gimnazjalistów (godz. 10.00) będzie to prelekcja poświęcona historii Dywizjonu 303 opowiedzianej przez znakomitego polskiego reportażystę Arkadego Fiedlera. Następnie dla młodzieży licealnej zaplanowano wykład pt. „Dziś, jutro, po jutrze, czyli pod okupacją” . Zapisy: m.zdrowjewska@biblioteka.grodzisk.pl lub 22 734 79 07 (liczba miejsc ograniczona).

Na 23 i 26 stycznia zaplanowano spotkania z autorami książki „Uśmiech Primadonny” – Pawłem Świętoreckim (23 stycznia) oraz Karoliną Prewęcką (26). Spotkania będą okazją do poznania bohaterki książki – Elżbiety Ryl-Górskiej. „Uśmiech Primadonny” jest opowieścią o Primadonnie, gwieździe Operetki Warszawskiej, współtwórczyni jej sukcesów w ciągu kilku powojennych dekadach, o Elżbiecie Ryl-Górskiej, warszawiance od pokoleń, wychowance wielkiej Ady Sari i ulubienicy Ludwika Sempolińskiego. To w młodziutkiej Rylównie niezapomniana Messalka dostrzegła swoją następczynię. Elżbieta Ryl-Górska zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m.in. Hanny Glawari w Wesołej wdówce, Rozalindy w Zemście nietoperza, Heleny w Pięknej Helenie. Występowała ze znakomitymi parterami oraz zespołami w wielu teatrach operetkowych i operowych w Polsce i poza krajem. Lektura „Uśmiechu Primadonny” dzięki osobowości bohaterki i jej anegdotom na pewno wywoła serdeczne uśmiechy czytelników, ale jednocześnie szczerość jej wypowiedzi skłoni do refleksji nad niezasłużenie przerwaną historią operetki w Polsce.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi