14 12 2018

Hotspoty Wi-Fi staną w Podkowie

14.12.2018, godz.: 15:15
Hotspoty Wi-Fi staną w Podkowie
fot. Pixabay

Podkowa Leśna jako jedyny samorząd z naszego regionu otrzymała unijne dofinansowanie z unijnego programu „Inicjatywa WiFi4EU”, za które miasto uruchomi bezpłatne punkty dostępu do internetu w przestrzeni publicznej: w parkach, ośrodkach zdrowia czy bibliotece.

W ramach inicjatywy WiFi4EU gminy mogły ubiegać się o bony o wartości 15 tys. euro. – Bony te służą pokryciu kosztów zainstalowania hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych w gminach, które nie oferują jeszcze tego rodzaju bezpłatnego publicznego dostępu do internetu. Do rozdysponowania KE miała 42 miliony Euro. Podkowa Leśna znalazła się wśród 2800 szczęśliwych gmin z Europy, które taki bon otrzymały. Wnioski złożyło kilkadziesiąt tysięcy gmin. Zgłoszenie należało wysłać do 26 kwietnia 2018 – opisuje burmistrz Podkowy Artur Tusiński.

Co to w praktyce oznacza dla mieszkańców? – Beneficjent musi zapewnić instalację hotspotu i działanie Wi-Fi przed upływem półtora roku od przyznania mu bonu. W tym czasie beneficjent musi więc opracować szczegóły swojego projektu i wybrać odpowiednią firmę, która zainstaluje W-iFi – wyjaśnia podkowiański włodarz.

– Sieć Wi-Fi powinna być w stanie zapewnić użytkownikom usługi wysokiej jakości. Gminy powinny wykupić abonament na usługi oferujące najwyższą jakość dostępną na rynku masowym na danych obszarze, a w każdym razie oferujące co najmniej 30 Mb/s. Prędkość w sieci dosyłowej powinna także odpowiadać co najmniej prędkości połączeń, z których gmina korzysta na potrzeby wewnętrzne. Komisja będzie zdalnie monitorować jakość połączeń we wszystkich hotspotach WiFi4EU – dodaje.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi