23 06 2018

Grodziskie Wianki już dziś

23.06.2018, godz.: 11:08
Grodziskie Wianki już dziś
Fot. Marcin Masalski

Grodziskie Wianki odbędą się już dziś. Sprawdź szczegółowy program imprezy, by ocenić, czy chcesz się na nią wybrać.

Druga odsłona wydarzenia na zrewitalizowanych Stawach Walczewskiego odbędzie się w sobotę 23 czerwca. Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

W ubiegłym roku główną atrakcją imprezy było otwarcie plaży i Kąpielska na „Walca”. W tym ma być muzycznie, tanecznie i widowiskowo. Wszystko zacznie się o godz. 14.00 od przywitania uczestników wcześniejszego Marszu dla Życia i Rodziny (wystartuje o 11.45 z placu Zygmunta Starego). Na godz. 15.00 organizatorzy Wianków zaplanowali korowód taneczny i pokazy sceniczne. O godz. 17.00 wystartuje zaś potańcówka w stylu retro, podczas której o oprawę muzyczną zadba Michał Fogg, prawnuk słynnego Mieczysław Fogga.

Pozostając w klimacie, uczestnicy imprezy o 20.30 usłyszą koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki. Po nim, wieczorem o 22.00 odbędzie się niezwykły, pierwszy w historii Grodziska pokaz laserowy na ekranie wodnym, tworzony za pomocą specjalnych dysz.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi